Päť hlavných dôvodov pre automatizáciu logistiky

Tak ako rastú hodnoty e-obchodu v celej Európe, zvyšuje sa aj nedostatok pracovnej sily a neustála potreba zlepšenia skladovej a výrobnej efektivity sa stáva ešte intenzívnejšou. Automatizácia sa môže zdať ako riešenie pre všetky logistické problémy. Logistický priemysel strávil desaťročia hľadaním nových technológií, ktoré pomôžu zlepšiť účinnosť, zvýšia produktivitu a eliminujú riziko ľudskej chyby.

Nedávny článok McKinseyho venovaný tejto téme predpovedá vznik novej logistickej paradigmy, ktorá umožní automatizáciu mnohých operácií do roku 2030, pretože umelá inteligencia preberá opakujúce sa činnosti, ktoré musia skladníci vykonávať. Predpovedá priemysel, v ktorom budeme vidieť plne automatické sklady s vysokými regálmi a autonómne vysokozdvižné vozíky jazdiace medzi týmito regálmi.

Avšak rozhodnutie zautomatizovať vaše procesy pre manipuláciu s materiálmi nie je také jednoduché ako samotné riešenie. Aby bolo úspešné, musí byť založené na samotnom obchodnom prípade. Koľko úloh sa opakuje a mohli by ťažiť z automatizácie? V ktorých oblastiach je problémom nedostatok zručností alebo udržanie zamestnancov? Kde sa stráca čas pri vašich operáciách? Aký je váš celkový cieľ automatizácie? Aby sme vám pomohli zvážiť tieto faktory, uvádza tento blogový príspevok päť spôsobov, ako by mohla automatizácia - pomocou použitia automaticky navádzaných vozíkov (AGV) od Toyoty - pomôcť vašim skladovým operáciám a vyriešiť niektoré z týchto výziev.

 

1. Podporuje rast

Spoločnosti, ktoré chcú rozvíjať svoje podnikanie a zlepšiť toksa často obracajú na čiastkovú automatizáciu ako na komplexné riešenie. Nielenže sa technológia ako AGV zavádza ľahšie ako kedykoľvek predtým, ale je aj omnoho dostupnejšia a v mnohých prípadoch sa potvrdilo, že pomáha podnikom zvyšovať produktivitu spolu s atraktívnou návratnosťou investícií.

 

2.  Rieši personálne problémy

Udržanie si personálu v sklade môže byť pre logistickú spoločnosť výzvou. Práce v sklade sa opakujú, sú náročné a stresujúce s množstvom pohybu pre pokrytie menších a väčších vzdialeností. Pri použití automatizácie v oblastiach s opakujúcou sa prácou sa môžu zamestnanci uvoľniť a vykonávať iné úlohy s pridanou hodnotou, čo bude pre nich viac motivačné. Rovnako to otvára dvere novým pracovným príležitostiam. Takto sa zvýši morálka personálu. AGV môžu taktiež priniesť nové kariérne možnosti v oblasti údržby, integrácie a optimalizácie.

 

3. Znižuje náklady

AGV dokážu znížiť náklady tým, že pracujú cez deň, v noci a cez víkendy bez mzdy a príplatkov za nadčas. To zlepšuje logistické operácie „v požadovanom termíne“, čo ma za následok zníženie nákladov a stavu zásob. Vytvára to tiež úspornejšiu prevádzku, umožňuje vášmu podniku redukovať odpad a zvýšiť priepustnosť zásob, ktoré opúšťajú sklad.

Okrem toho dokážu AGV pomôcť podnikom, ktoré hľadajú nové spôsoby, ako znížiť náklady spôsobené náhodnými poškodeniami, personálom a ktoré sa týkajú zdravia a bezpečnosti. Poškodenie tovaru a infraštruktúry, spolu s problémami týkajúcimi sa zdravia a bezpečnosti, sa znižujú vďaka skenerom a snímačom, ktoré využívajú AGV na manévrovanie s vysokou mierou presnosti.

 

4. Bezpečnosť na prvom mieste

Zamestnanci môžu byť vystavení riziku úrazov na pracovisku vzhľadom na rušné prostredie, v ktorom pracujú, kde sa vysokozdvižné vozíky a pracovníci pravidelne míňajú a kde je vysoká možnosť kolízií a škôd.

Naše automaticky navádzané vozíky sú navrhnuté hlavne s ohľadom na bezpečnosť. AGV vedia nahradiť manuálne vozíky, čo znižuje pravdepodobnosť pracovných nehôd. Automaticky navádzané vozíky od Toyoty sú vybavené bezpečnostnými skenermi, ktoré neustále vyhľadávajú nebezpečenstvá v prostredí, v ktorom pracujú. Po zistení potenciálneho nebezpečenstva sa AGV automaticky zastaví, aby sa vyhol kolízii.

 

5. Udržateľnosť a neustále zlepšovanie

Spoločnosti, ktoré sa snažia transformovať svoje prevádzky tak, aby boli šetrnejšie k životnému prostrediu, môžu významne ťažiť z používania automaticky navádzaných vozíkov. Ich účinnosť a hladký chod znamenajú, že autonómne vozíky prispievajú k znižovaniu odpadu a vyžadujú si menšiu spotrebu energie v porovnaní s bežnými palivovými jednotkami.

Okrem toho, pokroky v technológii lítium-iónových batérií znamenajú, že AGV si už nevyžadujú miestnosti pre nabíjanie batérií. Namiesto toho sa môže nabíjanie uskutočňovať automaticky a samotné batérie ušetria o 30 % viac energie v porovnaní s alternatívnymi zdrojmi napájania. Keďže AGV je možné používať v noci a v úplnej tme, je možné znížiť aj náklady na elektrinu a vykurovanie skladov.

 

Samozrejme aj napriek tomu, že AGV poskytujú niekoľko obchodných výhod, nie sú vždy odpoveďou na všetky vaše problémy týkajúce sa skladov. Môže sa stať, že neopakujúce sa činnosti nie sú také jednoduché alebo nie je ekonomicky výhodné ich zautomatizovať, preto vždy odporúčame, aby autonómne stroje slúžili ako podpora kvalifikovaným pracovníkom pri ich práci. Taktiež je dobré zvážiť zavedenie princípov štíhleho myslenia pred pokusmi s automatizáciou.

Nech máte akýkoľvek dôvod na využitie automatizácie, spoločne dokážeme definovať najlepšie riešenie pre vaše potreby. Naši odborníci majú skúsenosti a vysokokvalitné riešenia na všetko od automatizácie po riadenie flotilyregálové systémyvysokozdvižné vozíky a ťahače a ešte oveľa viac. Ak stojíte pred výzvou, spoločne ju môžeme zvládnuť!

Maria Carlsson
Solution Manager Automation

 

Zistite viac o automatizácii krok za krokom

Kontakt pre médiá

Toyota Material Handling Europe
Akiko Elmwall, PR Manager
+46 (0)142 8 6259, M: +46 (0)72 701 1577

Kontaktujte nás >

Vymazať všetko