Sprievodca paletami

Čo je paleta?

Paleta je plochá konštrukcia navrhnutá na prepravu a pohybu nákladu efektívnejšie, bezpečnejšie a za nižšie náklady. Palety ako ich poznáme dnes boli vyvinuté za druhej svetovej vojny. Najčastejšie sú palety vyrobené z dreva, plastu alebo kovu, výber palety závisí predovšetkým od typu nákladu a prevádzky, kde sa s nimi manipuluje.

Aké sú štandardné rozmery palety?

Jeden medzinárodný štandard pre paletu v podstate neexistuje, pretože definícia, konštrukcia a štandardy sa štát od štátu veľmi líšia. Avšak v rámci jedného štátu bývajú štandardy a neoficiálne odnože štandardných rozmerov známe.

Každý vozík nevie manipulovať úplne všetky typy paliet - preto si pred kúpou overte rozmery paliet a rozmery nákladu (vrátane presahov). S týmito údajmi bude jednoduchšie špecifikovať správne vidlice a typ vozíka.

Váha a poloha nákladu ovplyvňujú ťažisko a zvyškové nosnosti vysokozdvižných vozíkov, ktoré sú dôležité predovšetkým pri zakladaní do výšky.

Rozmery drevených paliet sa líšia štát od štátu, ale v Európe je najbežnejší paleta s rozmermi 1200 x 800 mm.

Euro paleta

Čo potrebujete vedieť o EUR palete?

  • EUR paleta musí obsahovať minimálne 78 klincov konkrétneho typu a musia byť pribité predpísaným spôsobom.
  • Výsledná paleta váži 20 až 25 kg.
  • Paletu možno vyrobiť iba zo suchého dreva, aby neplesnivela.
  • Na ľavej krajnej nohe je zobrazené logo EPAL.
  • Na prostrednej nohe je vyrazený kód výrobcu spolu s podpisom overovateľa a logom železničnej spoločnosti, ktorá ho garantuje.
  • Na pravej krajnej nohe je logo EUR.
Otvorená paleta

Otvorená paleta (EU, EPAL)

Známa tiež ako Euro paleta alebo ako zo štyroch strán otvorená paleta

Vrchná doska je zospodu na dvoch krajoch a uprostred vybavená lištami. Z dvoch strán je tak do palety otvorený prístup a zo zvyšných dvoch strán je možné do palety nabiehať cez spodnej lišty. Na otvorených stranách je manipulácia možná takmer so všetkými typmi vozíkov.

Tento typ palety je veľmi bežný v Európe (okrem Veľkej Británie)

Dole uzavretá paleta

Dole uzavretá paleta (CHEP paleta)

Známa tiež ako paleta so spodnými lištami alebo GKN paleta.

Vrchná doska je zo všetkých strán a uprostred opatrená lištami. Prístup z každej strany je cez spodné lišty. Manipulácia je možná s veľkou väčšinou vozíkov, nemožno však použiť zakladač s vidlicami na podporných ramenách. Tvarované spodné lišty uľahčujú nájazd do palety.

Tento typ palety je veľmi bežný vo Veľkej Británii.

Stringer paleta

Stringer paleta

Známa tiež ako maloobchodná paleta, GMA paleta (USA) alebo CPC paleta (CDA)

K vrchnej doske sú pripevnené bočné rámy s výrezmi pre vidlice. Prístup je možný zo všetkých 4 strán, 2 strany sú otvorené, zvyšné dve majú prístup do palety cez spodnej lišty. Pre horizontálne manipuláciu možno použiť ručné aj elektrické vozíky s podpornými ramenami.

Pre manipuláciu zo strany trámov je nutné použiť vidlice s nízkym profilom, ako sú u čelných vozíkov, vozíkov sa široko rozkročenými podpornými ramenami alebo nízkoprofilových paletových vozíkov.

Tento typ palety je bežný pre Severnú Ameriku, Afriku a Áziu.

Bearer paleta

Bearer paleta

Známa tiež ako trámová paleta alebo uzavretá paleta

Vrchná doska s postranným a stredovým rámom umožňuje prístup iba z dvoch strán. Manipulácia je možná s väčšinou vozíkov, nemožno však použiť stohovací vozík s vidlicami na podporných ramenách. Tvarované spodné lišty uľahčujú nájazd do palety.

Tento typ palety je bežný v Afrike a Ázii.

12 dôvodov prečo kúpiť BT Lifter

S paletovými vozíkmi máme viac ako 60 rokov skúseností naprieč rôznymi aplikáciami, naše časom preverené a odolné vozíky vám šetria náklady.

Prezrite si všetky dôvody

Prečo kupovať Toyotu?

Sme hrdí na to, že sme svetovou jednotkou v produkcii manipulačnej techniky tej najvyššej kvality. Prečítajte si viac o výhodách spolupráce s nami.

Prečítať viac

Potrebujete pomoc?

Snažíme sa vám komunikáciu s nami uľahčiť. Môžete si vybrať, či použijete email, živý chat alebo telefón, sme tu pre vás každý pracovný deň od 8 do 16:00 hod.

Kontaktujte nás

Potrebujete servis?

Náš servisný tím je tu pre vás 24/7, aby vám pomohol!

Prečo servis Toyota?

Vymazať všetko