;

Koľko kg môžem zdvihnúť pomocou svojho vysokozdvižného vozíka?

Spoznajte správnu nosnosť svojho vysokozdvižného vozíka

Ako zistiť skutočnú nosnosť vysokozdvižného vozíka

Ako každý vodič vysokozdvižného vozíka vie, naloženie a manévrovanie vysokozdvižného vozíka je oveľa ťažšie, ako to vyzerá. Bezpečné naloženie, premiestnenie a zloženie bremena zahŕňa komplexné vyváženie a prácu s ťažiskom nákladu. Schopnosť vysokozdvižného vozíka manipulovať s nákladom je zložitejšou témou, ako by ste si na začiatku mysleli. Ak má vysokozdvižný vozík menovitú nosnosť 2,0 tony, nemusí to nutne znamenať, že zdvihne každé jednotlivé bremeno až do tejto hmotnosti. V tejto príručke Vám odpovieme na najbežnejšie otázky týkajúce sa kapacity vysokozdvižného vozíka a ukážeme Vám, ako vypočítať, koľko skutočne dokáže vozík zdvihnúť.

Aký je rozdiel medzi menovitou nosnosťou a zostatkovou nosnosťou?

Vyloženie ťažiska nákladu-  je vodorovná vzdialenosť od zvislej strany vidlíc k ťažisku bremena

Vysokozdvižný vozík uvádza svoju nosnosť alebo menovitú nosnosť. Ta sa počíta ako maximálna hmotnosť, ktorú dokáže zdvihnúť do vopred určenej výšky, keď je ťažisko v predpísanej vzdialenosti od čela vozíka.

Ak je potrebné bremeno zdvihnúť nad túto výšku alebo je stred ( ťažisko ) bremena ďalej od vozíka, potom sa zostatková nosnosť znižuje. To definuje zostatkovú nosnosť: skutočná zdvíhacia schopnosť v danej situácii, ktorá môže byť nižšia ako nominálna ( menovitá ) nosnosť.

Čo je to ťažisko nákladu?

Vyloženie ťažiska nákladu-  je vodorovná vzdialenosť od zvislej strany vidlíc k ťažisku bremena. Štandardné ťažiská bremena sa líšia v závislosti od menovitej nosnosti vysokozdvižného vozíka a budú uvedene v technickom liste nasledovne:

  • 0 - 1 000 kg: 400 mm
  • 1 001 - 5 000 kg: 500 mm
  • 5 001 - 10 000 kg: 600 mm

V niektorých prípadoch sa ťažisko vysokozdvižného vozíka môže líšiť od štandardizovaného príkladu vyššie, preto si vždy skontrolujte technický list vozíka nad ktorým uvažujete.

Aký vplyv majú prídavné zariadenia na kapacitu vysokozdvižného vozíka?

Pridanie prídavného zariadenia k vysokozdvižnému vozíku znižuje nosnosť vozíka, jednak kvôli dodatočnej hmotnosti prídavného zariadenia, jednak kvôli tomu, že obvykle posúva ťažisko vysokozdvižného vozíka ďalej dopredu. Ak máte pochybnosti o tom, ako veľmi prídavné zariadenie zníži kapacitu vysokozdvižného vozíka, pred jeho objednaním sa obráťte na produktového poradcu.

Akú nosnosť skutočne potrebujem?

Závisí to samozrejme od typu nákladu, ktorý chcete prepraviť, a tiež od výšky, do ktorej ho potrebujete zdvihnúť. Na úvod si môžete položiť niekoľko otázok:

  • Aké ťažké je moje bremeno? Zmerajte hmotnosť najťažšej palety, ktorú musíte počas manipulácie zdvihnúť. Lepšie je byť opatrný, ako riskovať preťaženie vysokozdvižného vozíka.
  • Ako vysoko musím zdvíhať bremená? Vezmite najvyššiu zakladaciu úroveň, ktorú potrebujete dosiahnuť, a pridajte bezpečnostnú rezervu 200 mm.
  • Aká je najväčšia dĺžka resp. hĺbka naberania bremena? Pamätajte, že dlhšie bremená môžu posúvať ťažisko nákladu.
  • Aký typ prídavného zariadenia použijete na vysokozdvižný vozík? Nezabudnite zohľadniť ich váhu a pozíciu uchytenia.

Nominálna a zostatková nosnosť - príklad s Traigo 48

Nominálna nosnosť vysokozdvižného vozíka je závislá od modelu a súvisí s (proti-) hmotnosťou vozíka. Na uvedenom príklade nižšie má Traigo48-8FBE16T nominálnu nosnosť 1,6 tony. V tabuľke vidíte, že stroj má zostatkovú nosnosť 1,6 tony pri ťažisku 500 mm až do danej výšky 5 000 mm.

Ak by ste však chceli zdvihnúť bremeno nad 5 000 mm alebo ak sa presunie ťažisko bremena, uvidíte, že skutočná kapacita zdvihu klesá, čo nazývame zostatková nosnosť. Na zostatkovej nosnosti sa prejavia aj ďalšie faktory, ktoré majú vplyv na ťažisko bremena, ako sú prídavné zariadenia k vysokozdvižným vozíkom, dĺžka vidlíc, tvar nákladu atď. Ak jeden alebo viac z týchto faktorov ovplyvňuje ťažisko nákladu, tlačí ho napr. na hodnotu 1 000 mm, zostatková kapacita je iba 990 kg.

Výsledok zostatkovej nosnosti

S nominálnou nosnosťou 1,6 t pre Traigo48-8FBE16T

  Ťažisko nákladu (mm)
Výška (mm) 500 600 1000
3000 1600 1420 990
4000 1600 1420 990
5000 1600 1320 930
6000 1510 1160 800
7000 750 660 460
7500 550 490 340

* Nominálna nosnosť popisuje maximálnu hmotnosť, ktorú môže vysokozdvižný vozík zdvihnúť na určitú výšku pri predpísanom ťažisku

Nominal capacity

Prvoradá je bezpečnosť

Prídavné zariadenia vozíka

Aby ste zaistili bezpečnosť svojich zamestnancov, je nevyhnutné najskôr definovať maximálnu výšku a ťažisko nákladu a zakladací priestor, s ktorými pracujete. Potom sa uistite, či Vaše vysokozdvižné vozíky dokážu tieto úlohy zvládnuť - čo znamená skontrolovať nielen ich nominálnu nosnosť, ale aj zvyškovú nosnosť pre danú situáciu.

Každý vysokozdvižný vozík má diagram nosnosti, ktorý ukazuje skutočnú hmotnosť, ktorú dokáže zdvihnúť v rôznych výškach a ťažiskách. To Vám pomôže zistiť, či je vysokozdvižný vozík, ktorý uvažujete kúpiť, vhodný pre prácu, ktorú máte na mysli.

Spoločnosť Toyota Material Handling ponúka širokú škálu vysokozdvižných vozíkov od 1,0 tony pri trojkolesovom elektrickom pohone, až  po 8,0 ton vysokokapacitného elektrického pohonu alebo variantu poháňaného spaľovacím motorom. Ak chcete zistiť, ktorý vysokozdvižný vozík je pre Vás tou pravou voľbou, prejdite si teraz náš sortiment alebo kontaktujte niektorého z našich obchodných zástupcov.

Pozrite si našu ponuku

Chcete vedieť viac?

EC čelné vysokozdvižné vozíky

Elektrické čelné vysokozdvižné vozíky

Elektrické čelné vysokozdvižné vozíky sú vhodné pre rôzne vnútorné a vonkajšie vonkajšie prevádzky.

Prečítať viac >

Čelné vysokozdvižné vozíky do vonkajšieho prostredia

Elektrické čelné vysokozdvižné vozíky

Tieto vozíky sú navrhnuté pre ľahké, stredné a ťažké manipulácie s materiálom a ponúkajú väčšie zrýchlenie a rýchlosť zdvihu a zvyšujú produktivitu.

Prečítajte si viac >

Vymazať všetko