6 tipov pre štíhle myslenie v chladiarenských skladoch

Jednou z hlavných výziev v chladnom prostredí je udržanie správnej teploty výrobkov – či už sú mrazené, alebo chladené, a zároveň udržať pracovníkov a stroje v dostatočnom teple pre zabezpečenie vysokej efektivity. Ak chcete maximalizovať využitie priestoru a znížiť prestoje pri zachovaní flexibility, musíte mať prístup k správnemu vybaveniu a štíhlym riešeniam. Iba tak udržíte pod kontrolou prevádzkové náklady.

Pre zlepšenie týchto a ďalších častých výziev, ako sú napríklad kondenzácia a problémy s batériami, vám prinášame niekoľko tipov na optimalizáciu operácií v chladiarenských skladoch.

1. Používajte správne vybavenie

Spoľahlivé, rýchle a manévrovateľné vybavenie na manipuláciu s materiálmi je nápomocné pre hladký tok tovaru, ktorý zabezpečí, že sa čerstvý tovar nepokazí. Prevádzka v chladiarenskom sklade je jednou z najväčších výziev pri manipulácii s materiálom, pretože teploty pod nulou môžu vplývať na vaše vysokozdvižné vozíky.

Preto sa v takýchto prípadoch, s cieľom minimalizovať poruchy a náklady na opravu, odporúča používať špecializované vozíky pre chladiarenské sklady so špeciálnymi možnosťami (ako napríklad olej určený do chladného prostredia, nerezové nápravy atď.). Okrem toho, prostredníctvom kontroly pred prevádzkou, sa pracovníci môžu ubezpečiť, či je vybavenie pripravené na prácu bez nutnosti strácať čas v chladnom prostredí. 

2. Vyplňte kocku

V chladnom prostredí je priestor drahý. Preto sa odporúča optimalizovať jeho využitie v sklade. Môžete tak urobiť výberom skladovacích možností, ktoré čo najefektívnejšie využívajú objem vášho skladu. Napríklad automatizované satelitné vozíky  maximalizujú využitie priestoru, pričom udržiavajú vysokú priepustnosť a minimalizujú počet pracovníkov potrebných na prácu v chladiarenskom sklade. 

3. Pozrite sa na technológiu lítium-iónových batérií

Viete o tom, že lítium-iónové batérie strácajú iba malý alebo žiadny výkon batérie v chladiarenskom sklade a že majú energetickú účinnosť, ktorá je až o 30 % vyššia ako pri olovených batériách?

To umožňuje dlhší čas prevádzky, príležitostné nabíjanie a v kombinácii so schopnosťou nabíjania v chladnom prostredí (vďaka ohrievaču batérií) sú vozíky schopné priebežnej prevádzky počas celej pracovnej zmeny. Nabíjačky musia byť umiestnené v teplejšej oblasti alebo mimo chladiarenského skladu.

4. Uistite sa, či sa pracovníci cítia pohodlne

Okrem správneho oblečenia ťaží produktivita pracovníkov z intuitívneho a spoľahlivého vybavenia, ktoré ich udržiava v teple aj v chladnom prostredí.

Napríklad vybavenie retrakov vyhrievanou kabínou môže prispieť k zdraviu a bezpečnosti vašich zamestnancov. Náklady navyše, týkajúce sa vyhrievaných kabín, majú rýchlu návratnosť, pretože produktivita ostáva na vysokej úrovni vďaka tomu, že personál sa počas pracovnej zmeny cíti pohodlne a má menej prestávok (to je bežná prax v chladnom prostredí a zvyčajne predstavuje 10 % – 15 % stratu produktivity).

5. Zvážte automatizované opakujúce sa úlohy

Jednoduchým spôsobom na zníženie počtu pracovníkov v chladnom prostredí je automatizácia určitých procesov. Zavedenie automatizovaných skladových vozíkov pre automatickú prepravu alebo uskladnenie paliet sa môže vykonať po fázach, krok po kroku. Zamestnanci potom môžu vykonávať alternatívne úlohy, pri ktorých nie sú vystavení náročným pracovným podmienkam.

6. Nezabúdajte na servis

Práca v chladných a mokrých poveternostných podmienkach znamená pre vaše stroje veľkú námahu. Prístup ku skúseným servisným technikom a originálnym náhradným dielom je kľúčom k tomu, aby vaša prevádzka fungovala hladko – 24 hodín denne a sedem dní v týždni.

Pomocou našich smart vozíkov  sme schopní zabezpečiť vám podporu a použiť údaje z telematiky na zlepšenie servisu vašich vysokozdvižných vozíkov. Vždy vám odporúčame, aby ste si vyžiadali servisný plán, najmä pri práci s vysokozdvižnými vozíkmi v náročných podmienkach, ako sú napríklad chladiarenské sklady.

Spoločnosť Toyota Material Handling má dlhú históriu a skúsenosti s prácou pri nízkych teplotách. Už v základnom vybavení ponúkame úplný rozsah vozidiel určených do chladného prostredia, ako aj špecializované riešenia pre chladiarenské sklady. Výberom štíhleho prístupu vieme vašej prevádzke zabezpečiť neustály tok a minimálny odpad.

Vymazať všetko