Aký vysokozdvižný vozík je ideálny pre vašu firmu?

Výber vhodného vysokozdvižného vozíka je pre vašu spoločnosť dôležitý z pohľadu produktivity, prevádzkových nákladov, riadenia aj kontroly zásob. Je potrebné vziať do úvahy niekoľko kritérií, napríklad druh pohonu, nosnosť, výšku zdvihu či rozmery, vzhľadom na špecifické podmienky výrobného alebo skladového priestoru. Poďme sa preto pozrieť, na čo by ste pri jeho výbere nemali zabudnúť.

Základné parametre pre výber vysokozdvižného vozíka 

Vysokozdvižné vozíky sú neodmysliteľnou súčasťou podnikania vo výrobných podnikoch,  stavebných firmách a skladoch s rôznymi produktami. Hydraulické zdvíhanie s vidlicami uľahčuje manipuláciu s ťažkými predmetmi a ich skladovanie aj vo výškach.

Ponuka na trhu je pestrá, a preto je dôležité vziať pri výbere vysokozdvižného vozíka do úvahy nasledovné parametre: 

 • nosnosť,
 • výšku zdvihu,
 • druh pohonu,
 • typ pneumatík,
 • ergonómiu obsluhy.

Odporúčame zvážiť aj špecifické podmienky týkajúce sa vášho pracoviska. Napríklad stiesnený sklad s výškovými obmedzeniami v interiéri si vyžaduje vysokozdvižný vozík s inými rozmermi a manévrovateľnosťou ako rozsiahly vonkajší priestor. Nemenej podstatný je aj typ prepravovaného nákladu. 

Samozrejme, vezmite do úvahy aj obstarávaciu cenu, bezpečnostné prvky a servis VZV, v rámci ktorého si môžete vybrať z viacerých servisných balíkov podľa svojich preferencií a požiadaviek. Pravidelný servis zaisťuje bezpečnú prevádzku, predlžuje životnosť a je aj záležitosťou bezpečnosti. 

Vyberáme vysokozdvižné vozíky Toyota Material Handling 

Vysokozdvižné vozíky Toyota Material Handling rozdeľujeme do dvoch základných kategórií, aby sme vám výber čo najviac zjednodušili: 

 • elektrické čelné vysokozdvižné vozíky, 
 • čelné vysokozdvižné vozíky so spaľovacím motorom.

V oboch kategóriách môžete prehľadne vyhľadávať podľa ďalších filtrov a parametrov. Napríklad čelné vysokozdvižné vozíky so spaľovacím motorom môžu byť VZV s hydrodynamickým meničom, hydrostatickou prevodovkou alebo vysokotonážne. Ďalej si produkty volíte podľa nosnosti, výšky zdvihu, typu pohonu a tak ďalej. 

Jednotlivé VZV môžete porovnávať, pretože elektrické vysokozdvižné vozíky a VZV so spaľovacím motorom sa od seba líšia, majú svoje výhody i nevýhody. 

 • Elektrické čelné vysokozdvižné vozíky 

Elektrické čelné vysokozdvižné vozíky sa predávajú ako 4-kolesové modely. Odlišujú sa od seba výkonom v rozpätí od 24-80 voltov. K dispozícii sú aj vysokotonážne VZV s kapacitou batérie 80 voltov.

Li-ion batérie Toyota sa vyznačujú maximálnou energetickou účinnosťou, čo je, samozrejme, spojené aj so znížením spotreby energií a emisií oxidu uhličitého. Ak vám záleží na životnom prostredí i zdraví svojich zamestnancov, elektrické modely VZV sú výbornou voľbou. 

VZV na elektrický pohon sú určené do výrobných, skladových i vonkajších priestorov vďaka kratším rozmerom a kompaktnému podvozku, ktorý uľahčuje manévrovanie aj v stiesnených priestoroch. Systém kontroly stability SAS zvyšuje bezpečnosť i produktivitu práce, pretože vysokozdvižný vozík zostáva aj napriek schopnosti manipulovať s ťažkými bremenami stabilný.

Nosnosť sa pohybuje od 2 000 do 5 000 kg, pričom by ste mali rozlišovať medzi menovitou a zostatkovou nosnosťou, podľa ktorých zistíte skutočnú nosnosť vysokozdvižného vozíka. Elektrické VZV disponujú výškou zdvihu 6 500 – 6 600 mm

Elektrické čelné vysokozdvižné vozíky majú aj ďalšie výhody. Ktoré sú to? 

 • Nenáročná údržba, pretože v prípade potreby možno batériu ľahko vymeniť, čo ovplyvňuje celkovú životnosť VZV. 
 • Nižšia úroveň hluku a absencia výparov, ktoré sú typické pre spaľovacie motory, čím sú zároveň šetrnejšie aj k zdraviu zamestnancov pracujúcich najmä v interiéri. 
 • Ergonomicky navrhnutý priestor pre operátora, intuitívny dotykový displej a plávajúca kabína zvyšujú komfort pri práci, ale aj produktivitu. 

Medzi nevýhody elektrických VZV patria vyššie obstarávacie náklady a skutočnosť, že prevádzka môže byť ovplyvnená prostredím, ako napríklad chladom či vlhkosťou. 

 • Čelné vysokozdvižné vozíky so spaľovacím motorom

Čelné vysokozdvižné vozíky so spaľovacím motorom v porovnaní s elektrickými VZV disponujú väčšou nosnosťou i výškou zdvihu. Maximálna nosnosť je 8 ton a výška zdvihu až do 7 000 mm. Samotná výška stroja sa pohybuje od 2 000 – 2 700 mm. 

Čo sa týka typu prevodu, dostupné sú s meničom krútiaceho momentu a hydrostatickou prevodovkou. To znamená, že sú poháňané LPG alebo dieselom. LPG pohon umožňuje ich využívanie v interiéri aj exteriéri a je šetrnejší k životnému prostrediu ako diesel závislý od ťažby fosílnych palív. 

Predávajú sa s hydrodynamickým meničom, s hydrostatickou prevodovkou a vysokotonážne VZV. 

Aké sú medzi nimi rozdiely? 

S výberom vám radi pomôžeme 

V Toyota Material Handling si uvedomujeme, že výber vysokozdvižného vozíka je investícia, ktorá do veľkej miery ovplyvňuje prevádzku podniku, produktivitu práce a prevádzkové náklady, a preto sme vám k dispozícii aj čo sa týka poradenstva pri nákupe VZV. Neváhajte a využite našu zákaznícku podporu. Radi vám pomôžeme s výberom ideálneho vysokozdvižného vozíka pre vašu firmu. 

Zdroje: 

https://guide.directindustry.com/choosing-the-right-forklift/

https://www.advisoryexcellence.com/choosing-the-right-forklift-the-6-must-have-criteria/

https://toyota-forklifts.sk/nase-produkty/celne-elektricke-vysokozdvizne-voziky/

https://toyota-forklifts.sk/nase-produkty/celne-vysokozdvizne-voziky-so-spalovacim-motorom/

https://www.toyotaforklift.com/resource-library/material-handling-solutions/finance/first-time-forklift-buyers-a-guide-to-buying-the-best-forklift

Vymazať všetko