VNA vozíky: Využite lepšie skladový priestor bez potreby rozširovania

V čase, keď globálna inflačná kríza tlačí výdavky do nevídaných výšok, môže byť rozširovanie vašich skladových kapacít náročnou úlohou. Riešením nie je expanzia, ale inteligentné využitie existujúceho priestoru. Pýtate sa, ako na to? Odpoveď je optimalizácia a zúženie uličiek v sklade. Pridajte sa k nám a objavte, ako môžu VNA vozíky premeniť vaše skladové operácie.

Priestor sú peniaze: Ako ho maximalizovať?

Logistické nehnuteľnosti sa v dnešnej dobe zháňajú ťažko a nie sú lacné. Skladovacie miesta alebo distribučné sklady sú vzácne a nové projekty sa rušia alebo prinajmenšom pozastavujú z dôvodu vysokých nákladov na výstavbu, s ktorými sa dnes stretávajú odborníci na dodávateľský reťazec.

Dopyt je výrazne vyšší ako ponuka, čo núti vlastníkov zvyšovať ceny pozemkov a nájomného. Okrem toho môže byť pre vás nočnou morou získanie správnych povolení a stavebných povolení.

Akú alternatívu zvoliť?

Spôsob, ako využiť skladové priestory naplno, je zúžiť šírku uličiek a zvýšiť výšku regálov, kde je to možné – čím sa zväčší hustota skladu.

Pre toto riešenie sú navrhnuté špeciálne vozíky do veľmi úzkych uličiek (VNA). Používajú sa v skladoch s vysokou hustotou a v distribučných priestoroch na vychystávanie alebo dopĺňanie tovaru. Toto špecializované riešenie vozíkov v sieti v tvare kocky je v porovnaní so žeriavovými systémami stále oveľa flexibilnejšie a škálovateľnejšie. Vašou výhrou môže byť až dvojnásobná hustota paliet.

Revolúcia v skladovaní: VNA vozíky odkrývajú nové možnosti

Tradičné vysokozdvižné vozíky majú vidlice otočené dopredu, ale malé uličky ponechávajú len veľmi málo priestoru na manévrovanie. Ale vozíky do veľmi úzkych uličiek majú vidlice namontované na otočnej jednotke, ktorá umožňuje otáčanie vidlíc z jednej strany na druhú.  Preto nie je potrebné umiestňovať vozík okolo paliet alebo manévrovať vo vnútri uličiek.

V závislosti od potreby alebo preferencií je možné zvoliť verziu s obsluhou dole alebo hore. Modely Toyota BT Vector série A zahŕňajú inovatívne vozíky s obsluhou hore s kĺbovým rámom, vďaka čomu je konštrukcia tejto série ideálna na prácu vo veľmi úzkych uličkách:

  • Kĺbové vozíky zvládnu užšie uličky na prepravu ako nekĺbové vozíky. Vďaka malému polomeru otáčania ušetríte o niečo viac ako 1 m podlahovej plochy navyše. Tento typ VNA vozíkov ponúka viac paletových polôh ako pevný 3-kolesový podvozok tým, že znižuje počet uličiek. 
  • Poskytujú oveľa rýchlejšie horizontálne a vertikálne polohovanie vidlíc v porovnaní s retrakom alebo stohovačom.
  • Kĺbové riadenie znižuje polomer otáčania, a tým aj dĺžku jazdy pri zmene uličiek. Vďaka vysokej obratnosti je aj premena uličky rýchlejšia.

Toyota VNA vozíky sú navrhnuté s indukčným alebo koľajnicovým vedením a umožňujú rýchlu, a pritom bezpečnú prácu s optimalizovanou rýchlosťou jazdy a zdvihu. Podporujú vychystávanie objednávok na vysokej úrovni a kompletnú manipuláciu s paletami až do výšky 17 m. Keď sú do vozíka naprogramované všetky umiestnenia paliet, vozík automaticky vypočíta optimálnu trasu z bodu A do bodu B, čím poskytuje bezpečnú a rýchlu navigáciu. Upozorňujeme však, že je v tomto prípade potrebné mať vhodnú podlahu. 

Po vynásobení počtom regálov, ktoré by ste mohli namontovať, a možnou skladovou výškou, si viete vypočítať, koľko by ste mohli na skladových priestoroch celkovo ušetriť.

 

Zvýšenie produktivity a efektivity vďaka VNA vozíkom

Najmä pri skladovaní rýchloobrátkového spotrebného tovaru s vysokým obratom zaručujú VNA vozíky väčšiu výkonnosť objemu. Zhustené umiestnenie tovaru na rovnakom priestore znamená, že obsluha má rýchlejší prístup k väčšiemu počtu položiek a stroje môžu oveľa rýchlejšie preberať a ukladať palety. Pri retraku sa počet paliet spracovaných za hodinu pohybuje v priemere medzi 20 až 25, ale s VNA vozíkmi môže obsluha spracovať 30 až 35 paliet za hodinu. Predstavte si o 50 % vyššiu produktivitu a výhru pre všetkých z hľadiska pracovnej sily.

Sklady alebo distribučné centrá s regulovanou teplotou sú vysoko technické priestory, v ktorých sa operácie riadia logistickým princípom just-in-time. VNA vozíky, ktoré sú k dispozícii s otočnou jednotkou vidlíc poháňanou remeňom pre flexibilitu alebo s teleskopickými vidlicami pre najužšie uličky, sú ideálne pre mraziarenské prostredia. V tomto prípade môže byť zúženie a zvýšenie skladu ekonomickým, ekologickým a praktickým spôsobom, ako získať priestor a ušetriť náklady na využitie ďalších chladiarenských skladov.

Objavte sortiment, ktorý vyhovie každej potrebe

Hľadanie logistického priestoru je dnes možno tak ťažké ako získať pracovnú silu.  Maximalizácia dostupného priestoru však presne zapadne do výstavby miest a umožní vášmu podniku ďalej rásť.

Sortiment Toyota BT Vector zahŕňa niekoľko modelov, ktoré vyhovujú všetkým vašim požiadavkám na vychystávanie objednávok alebo dopĺňanie tovaru: 

  • VNA vozík s obsluhou dole a otočnou jednotkou vidlíc – nosnosť do 1,5 tony,
  • VNA vozík s obsluhou hore a kompaktným otáčaním – nosnosť do 1,2 tony,
  • VNA vozík pre ťažkú prevádzku s obsluhou hore a kompaktným otáčaním – nosnosť do 1,5 tony,
  • VNA vozík s obsluhou hore a dole s teleskopickými vidlicami – nosnosť do 1,25 tony.

Nechajte za sebou obmedzenia tradičných skladových riešení a objavte, ako môžu VNA vozíky od Toyoty transformovať vašu logistiku. Zvýšte svoju skladovú kapacitu, zlepšite prístup k tovaru a zefektívnite každodenné operácie s riešeniami, ktoré sú šité na mieru vášmu podnikaniu.

Autor:
Markus Ekman
Product Manager for VNA

 

Vymazať všetko