Tipy na úsporu energie VZV pomocou lítium-iónových batérií a eko jazdy

Energia je v súčasnosti horúcou témou, ktorá je v centre pozornosti z dôvodu výrazne vyšších nákladov a tiež vplyvu na životné prostredie v dôsledku emisií CO2. Platí to najmä pre spoločnosti zaoberajúce sa manipuláciou s materiálom a logistikou. Čo sa teda dá pre úsporu energie urobiť? Odpovede na tieto otázky prináša najnovší diel seriálu Logiconomi.

Čo sa dozviete v TV seriáli Logiconomi?

Craig Walby, riaditeľ pre produktový manažment spoločnosti Toyota Material Handling Europe, hovorí o vplyve prechodu na novú technológiu batérií a Olivier Drouin, expert na bezpečnosť a školenia, hovorí o vzdelávaní vodičov, aby prešli od rýchlej k plynulej prevádzke. Úspory, ktoré možno dosiahnuť, sú prekvapujúce. 

Pozrite si krátku upútavku na najnovšiu epizódu seriálu Logiconomi.

Prechod na lítium-iónové batérie

Lítium-iónové batérie sú k dispozícii už niekoľko rokov a ponúkajú značné výhody, pokiaľ ide o spotrebu energie. Zvyčajne sú približne o 30 % energeticky účinnejšie ako tradičné olovené batérie, čo predstavuje nielen nízke náklady na energiu, ale aj nižšie emisie CO2. Pri súčasných sadzbách to znamená minimálne o 1 € nižšie prevádzkové náklady za hodinu. 

Prečo lítium-iónové batérie nepoužívajú všetci?

To vyvoláva otázku, prečo ešte všetci neprešli na lítium-iónové batérie.

Hlavným dôvodom je cena. Doteraz boli lítium-iónové batérie drahšie ako ekvivalentné olovené jednotky, a to bolo pre mnohých používateľov prekážkou. Ak sa však pozrieme bližšie, situácia je iná:

  1. Veľkosť lítium-iónovej batérie môže byť menšia ako veľkosť olovenej batérie kvôli spôsobu jej fungovania. Pravidelné nabíjanie počas pracovných prestávok môže malej lítium-iónovej batérii umožniť bezproblémovú prácu počas celej zmeny. Takže prijatím upravenej disciplíny nabíjania sa obstarávacie náklady oveľa viac približujú oloveným batériám.
  2. Druhým a veľmi dôležitým bodom, ktorý je potrebné vziať do úvahy, je to, že prevádzková životnosť lítium-iónovej batérie je podstatne dlhšia – v skutočnosti až 3-krát dlhšia. 

Ak teda zoberieme do úvahy všetky skutočnosti, dôvody na prechod na lítium-iónové batérie mimoriadne presvedčivé. Optimalizáciou veľkosti batérie prostredníctvom pravidelného nabíjania môžete:

  • znížiť počiatočné investičné náklady,
  • získať dlhšiu prevádzkovú životnosť a úsporu energie 1 € za hodinu,
  • získať 30 % zníženie emisií CO2 počas fázy používania.

Vplyv šoféra na úsporu energie

Pokiaľ ide o úsporu energie, ďalším kľúčovým faktorom je úloha vodiča. V minulosti sa v rušných distribučných centrách kládol dôraz na rýchlosť prevádzky, pričom hlavnú úlohu zohrávalo rýchle zrýchľovanie a prudké brzdenie. Štúdie však ukázali, že iný prístup môže mať dramatický vplyv na spotrebu energie.

Výhody ekologickej jazdy

Kontrolovanými testami sa zistilo, že spotreba energie sa môže prostredníctvom ekologickej jazdy znížiť približne o 6 % a emisie CO2 sa môžu znížiť o 10 %.

Toto prináša nielen energetické úspory, ale aj potenciál výrazného zníženia nehodovosti a súvisiacich nákladov, ktoré sú často spojené s operáciami pod vysokým tlakom. 

Okrem toho sú vodiči vzhľadom na všeobecné povedomie spoločnosti o potrebe boja proti klimatickým zmenám tomuto prístupu veľmi otvorení.  

Aký je vplyv na produktivitu?

Prvou reakciou mnohých ľudí je predpoklad, že zníženie rýchlosti bude mať negatívny vplyv na produktivitu. Nie je to však tak. Kľúčom k úspechu je úprava plánovania, ktorá umožní väčšiu flexibilitu. Zmena dôrazu z „rýchlej“ na „plynulú“ jazdu teda prináša významné výhody.  

Všetky informácie si pozrite v najnovšej epizóde seriálu Logiconomi „Šetrite svoju energiu“.

Objavte cestu k efektívnej a ekologickej budúcnosti

V oblasti manipulácie s materiálom a logistiky je čas obrátiť nový list. Prechod na lítium-iónové batérie a prijatie ekologickej jazdy nie sú len trendom; sú to kroky k efektívnejšiemu a udržateľnejšiemu spôsobu podnikania. Úspory energie, nižšie emisie CO2, zvýšená produktivita a bezpečnosť sú viac než presvedčivé dôvody na zmenu.

Spoločnosť Toyota Material Handling je na čele tohto prechodu, ponúka inovatívne riešenia a odborné poradenstvo pre tie firmy, ktoré sa chcú vydať na cestu k lepšej energetickej efektivite a ekologickej udržateľnosti. Nechajte sa inšpirovať a dozviete sa viac o tom, ako môže vaša spoločnosť profitovať z týchto zmien.

Autor:
Marc Maureaux
Senior Sustainability Manager for TMHE Market Operations

Vymazať všetko