Bezvidlicová manipulácia s materiálom: Spoznajte výhody ťahačov od Toyoty

Manipulácia s materiálom zvyčajne predstavuje prenos materiálov na bežných paletách pomocou vysokozdvižných vozíkov. Avšak, bezvidlicové riešenia, ako napríklad ťahače, je možné aplikovať na ešte širšie spektrum použití.

Začnime vysvetlením pojmu ťahač. Ide o vozidlo, ktoré dokáže ťahať jeden alebo viacero nosičov nákladov a vie tak zabezpečiť ideálne horizontálne prepravné riešenie pre presun materiálov, ako sú palety alebo predmety v rámci podniku. Ponúka efektívny spôsob, ako naraz presunúť množstvo tovaru.

Teraz sa pozrime bližšie na to, čo dokáže ponúknuť vašej prevádzke pri manipulácii s materiálom.

Efektívny a štíhly pohyb tovaru

Na základe overeného výrobného systému Toyota aplikuje spoločnosť Toyota Material Handling princípy svojho štíhleho prístupu na logistické procesy s rovnakými cieľmi – eliminácia odpadu, maximálna pridaná hodnota a celková kvalita. 

 

S týmto štíhlym myslením sa všetko presúva presne načas, čím sa vytvára plynulý pracovný tok. Ťahače sú pre tento systém dokonalé, pretože v súprave nosičov prepravujú viacnásobné náklady zo stanice do stanice. 


Automatizované ťahanie je potom ďalším krokom v štíhlej doprave, ktorý ponúka vyššiu produktivitu s menším množstvom odpadu a s udržateľnejším spôsobom manipulácie s materiálom.

Správna voľba pre zvýšenú flexibilitu

Výber ťahačov a nosičov nákladov je veľmi široký a umožňuje vám nájsť takú kombináciu, ktorá bude čo najlepšie vyhovovať vašim potrebám a cieľom.

Bežné použitie

  • Ťahače dokážu presúvať paletizovaný aj nepaletizovaný tovar – ide o vynikajúce riešenie pre vychystávanie a manipuláciu s položkami.
  • S nosnosťou v rozsahu od 1 do 50 ton na 3- a 4-kolesovom podvozku s vodičom v sediacej, stojacej alebo chodiacej polohe, pre použitie v interiéri alebo exteriéri, sú ťahače dokonalým riešením pre každú horizontálnu prepravu nákladu v akejkoľvek aplikácii.
  • Ťahače s chodiacou obsluhou série Toyota Tracto W sú navrhnuté na ťahanie kolieskových klietok a prívesov do 2 ton s cieľom nahradiť manuálnu manipuláciu a zlepšiť ergonómiu operátora.
  • Ťahače so stojacou obsluhou série N a S (1 až 5 ton) sa dajú použiť v rôznych aplikáciách, ako napríklad ťahanie a vychystávanie pre e-obchod a online objednávky, ako aj pre ťahanie v oblasti ľahkého až stredne ťažkého priemyslu a pri logistických operáciách.

Ťahače Simai so sediacou obsluhou (3 až 50 ton) majú veľmi široký rozsah použitia. Malé až stredné vozíky sa používajú najmä v priemyselných a logistických aplikáciách, väčšie sú ideálne pre manipuláciu s nákladom a batožinou na letiskách a v ťažkom priemysle. Séria R taktiež zahŕňa plošinové ťahače.

Bezpečný spôsob prepravy

Ťahače ťahajú tovary – či už ide o palety, alebo predmety. Na presun materiálov nie sú potrebné žiadne vidlice, čo je bezpečnejšie pre ľudí na pracovisku. Zároveň vzniká menej rizík v súvislosti s poškodením tovarov a infraštruktúry. Možnosť ťahať súpravu s tovarmi tiež znamená menej dopravy v sklade alebo vo výrobe, čím sa ešte viac zvyšuje bezpečnosť.

Menej pohybov, menej nákladov

Ťahače dokážu ťahať viac tovarov naraz. To znamená, že je potrebných menej operátorov a vybavenia. Tento nákladový benefit v kombinácii s úsporami, ktoré dokážete získať vďaka menšej miere poškodenia, je výrazným plusom pre toto bezvidlicové riešenie.

Podpora prechodu na elektrinu

Keďže ťahače pozostávajú výhradne z elektricky poháňaných vozidiel, sú čistým riešením, ktoré vám pomôže prepraviť akýkoľvek náklad na správne miesto a v správnom čase. Sú vybavené olovenými alebo Li-iónovými batériami. So správnym výberom ťahača získate požadovaný výkon a rýchlosť.

Intuitívna jazda

Ovládanie modelov je jednoduché. Inak to nie je ani s nastupovaním a vystupovaním. Pri väčších ťahačoch je pocit z jazdy podobný ako pri šoférovaní auta. Pohodlný posed, dobrý výhľad do všetkých strán, intuitívne ovládanie a v prípade potreby možnosť uzatvorenej kabíny – séria ťahačov vám ponúka pohodlie na vysokej úrovni v akýchkoľvek pracovných podmienkach.

Vďaka našim dlhoročným a overeným skúsenostiam v oblasti štíhlej výroby vieme, že ťažné riešenia Toyota môžu znamenať rozdiel v tom, ako sa manipuluje s materiálom. Výhody, ako znížená námaha človeka, zvýšená bezpečnosť a úspora času a peňazí, sú silnými argumentmi pre zváženie bezvidlicovej manipulácie s materiálom.

Autor:
Per Franzén
Product manager towing solutions TMHE

Vymazať všetko