zapaľovacie sviečky pre vysokozdvižné vozíky

Ako si vybrať zapaľovacie sviečky pre vysokozdvižné vozíky?

Pri výbere zapaľovacích sviečok pre vysokozdvižné vozíky je potrebné zohľadniť atribúty ako odolnosť, životnosť, vodivosť alebo originalitu dielu. Práve originalita často rozhoduje o výhodnosti investície do akéhokoľvek náhradného dielu.

V tomto článku sa budeme venovať hlavným rozdielom medzi originálnymi zapaľovacími sviečkami a univerzálnymi alternatívami. Je cena jediný faktor, ktorý tieto dve skupiny rozdeľuje?

Vodič káblika

Pri výbere zapaľovacej sviečky sa v prvom rade zamerajte na kvalitu vodiča kábliku. Tu nachádzame prvý rozdiel medzi originálnym a neoriginálnym náhradný dielom. Vodič originálneho náhradného dielu Toyota má prierez 1,8 milimetrov. Zároveň sa vyznačuje dobrou odolnosťou voči vibráciám motora, čo mu zaručuje dlhšiu životnosť.

Na druhej strane stoja neoriginálne alternatívy. Takéto zapaľovacie sviečky majú vodič len s prierezom 1,1 milimetrov. Vo výsledku majú tieto diely oveľa nižšiu odolnosť proti vibráciám motora a sú tak náchylnejšie na prelomenie. Pri výbere teda musíte počítať s tým, že sa nižšia počiatočná investícia môže v dlhodobom meradle znásobiť.

Vodivosť sviečky

Ďalším faktor, ktorý odporúčame zohľadňovať pri kúpe, je vodivosť, respektíve výkonnosť. Počas testov vodivosti bol iba originálny náhradný diel Toyota schopný s inštalovanou sviečkou udržať stabilné 4 kiloohmy.

Konektorová časť neoriginálneho kábla zapaľovania neprilieha tak tesne ku sviečke ako v prípade originálneho náhradného dielu.

Nezanedbávajte servis

Sviečky zapaľovania treba pravidelne kontrolovať a vymieňať v súlade s prevádzkovými inštrukciami manipulačnej techniky. Odporúčame tiež kontrolovať neporušenosť káblov, aby ste sa vyhli neočakávaným poruchám. V prípade potreby radi skontrolujeme stav vašich vozíkov v rámci servisnej kontroly.

Zhrnutie

Použitie neoriginálnej súčiastky môže spôsobiť rozličné problémy s motorom, poruchy zapaľovania, ale tiež nevratné poruchy SAS riadiacej jednotky vášho vysokozdvižného alebo iného vozíka. Sviečky musia mať pre stabilnú vodivosť dostatočne silné vodiče a spoľahlivé konektory. Vďaka tomu môže motor pracovať bezpečne a na maximálny výkon.

Na záver vám môžeme len odporučiť, aby ste dvakrát zvážili, či sa rozhodnete pre lacnejšiu alternatívu alebo zvolíte spoľahlivejší variant, ktorý je z dlhodobého hľadiska rentabilnejší. Porovnanie originálnych dielov s lacnými verziami si môžete pozrieť v našom staršom článku.

Vymazať všetko