Ako si správne vybrať regálový systém

Výber správneho regálového systému je základom pre efektívne fungovanie skladovania a logistiky. Pred kúpou musíte poznať rozmery skladovaných materiálov, veľkosť priestorov a v súbehu tiež musíte myslieť na vhodný typ manipulačnej techniky. V tomto článku nahliadneme na jednotlivé typy regálov a vysvetlíme si, pre aké aplikácie sú najvhodnejšie.

Typy regálových systémov

Na začiatku musíte identifikovať, aký typ materiálov plánujete skladovať – budete využívať palety alebo škatule? Ide o malý tovar, s ktorým nebude problém manipulovať v úzkych priestoroch alebo ide o tovar atypických či veľkých rozmerov?

Poďme sa venovať výhodám a využitiu základných typov regálových systémov pre jednoduchšie rozhodovanie.

Paletové regály

Palety sú stále najbežnejším nosičom materiálu – práve na našom webe nechýba kompletný sprievodca paletami. Popisujeme v ňom dostupné modely, ich využitie a konkrétne rozmery. Pri paletových regáloch vám naši špecialisti vedia vytvoriť riešenie na mieru podľa piatich systémov.

  1. Konvenčné paletové regály: Umožňujú priamy prístup k paletám a sú to najčastejšie používané regály v skoladoch. Používajú sa aj v kombinácii s vozíkmi VNA do úzkych uličiek.
  2. Mobilné regálové skladovanie: Redukujú náklady na paletové miesto a dokážu efektívne zúročiť až 85 % priestoru. Vhodné aj do chladených a mrazených priestorov.
  3. Drive-in paletové regály: Tento typ odporúčame pre homogénne materiály, napr. do mraziarní/chladiarní. Výhodou je nízka vstupná investícia.
  4. Spádové paletové regály: Tieto riešenia sú vhodné pre systémy, kde sú veľké objemy jednotného tovaru. Pohyb paliet prebieha na valčekových spádových dráhach pomocou gravitácie.
  5. Regálové riešenie pre Shuttle systém: Poloautomatizovaný systém pre maximálnu úložnú kapacitu, ktorý je ovládaný jedným operátorom vysokozdvižného vozíka.

Inteligentná a flexibilná logistika

V prípade, že vám paletové regály nevyhovujú a potrebujete skladovať rôznorodé materiály, tak do hry vstupujú inteligentné riešenia na mieru. Cieľom Toyoty je poskytnúť také systémy skladovania, ktoré šetria čas, maximalizujú využitý priestor a zlepšujú ergonómiu.

Policové regály

Tento typ regálov je vhodný na skladovanie a manipuláciu malých predmetov. Ide o univerzálne, flexibilné a ľahko nastaviteľné úložiská vhodné v kombinácii s vychystávacími vozíkmi.
Prečítajte si, ako si vybrať vhodný policový regál, či už do kancelárie, skladu či predajne.

Konzolové regály

Ak potrebujete uskladniť nadrozmerné predmety s nepravidelnou dĺžkou, tak pre vás zrejme budú vhodné konzolové regály. Pri výbere nezabudnite, že existujú jednostranné aj obojstranné varianty.

Viacúrovňové regály

Tento typ regálových systémov je vhodný na maximálne využitie vertikálneho priestoru a ukladanie drobných materiálov. Dokáže eliminovať potrebu medziposchodia a je vhodný na ručné vychystávanie objednávok.

Dynamické vychystávanie materiálu

Toto riešenie sa vyznačuje šikmými plošinami s kolieskami a valčekmi. Takisto je vhodné na ručné vychystávanie, najmä spotrebného tovaru a skladového materiálu pre montáž výrobkov.

Medziposchodia a plošiny

Ak aktuálny regálový systém neposkytuje dostatok miesta pre materiál, tak existujú flexibilné možnosti, ako rozšíriť úložný priestor bez potreby prenajatia väčšieho skladu. Medziposchodia sa vyrábajú na mieru a ich cieľom je efektívne využitie doteraz nevyužitého priestoru

Vymazať všetko