Ako postupovať pri stohovaní?
Stohovanie so sebou nesie výhody, ale aj bezpečnostné riziká. Preto je dôležité dodržiavať pravidlá paletového skladovania a maximálne limity stohovania – eliminujete tým riziko ohrozenia zdravia pracovníkov a pravdepodobnosť znehodnotenia tovaru.
Zamerajte sa na výšku a sklon stohu, na hmotnosť paliet a nosnosť (špeciálne, ak skladujete v regáloch) a na stav podlahy.
Výška
- Bežné palety s rozmerom 600 × 800 mm je povolené stohovať max. do výšky 2 m.
- Ohradové palety, ktorých dĺžka jednej zo strán má 700 mm môžete skladovať do výšky 4 m.
- Ohradové palety, ktorých dĺžka jednej zo strán má viac ako 700 mm sa môžu skladovať do výšky 8 m.
Sklon
- Stoh paliet nesmie vykazovať vychýlenie od zvislice väčšie ako 2 %.
- Ak je sklon väčší ako 2 % vzhľadom k výške stohu, je potrebné vykonať nápravu, pretože hrozí jeho zrútenie (obzvlášť pri skladovaní v exteriéri, kde treba počítať aj s vplyvmi počasia).
- Ak stohujete palety s tovarom, ktorého horná časť nie je plochá, ale, naopak, nestabilná, takémuto sklonu sa vyvarujete nadstavcom alebo rámom, do ktorého paleta zapadne.
Hmotnosť a nosnosť
- Nosnosť bežne vyrábaných paliet sa pohybuje prevažne v rozmedzí 750 až 2 000 kg (podľa materiálu a konštrukcie), avšak pri stohovaní treba počítať aj s ďalšími faktormi: záťaž na najspodnejšiu paletu v stohu či pevnosť stien paliet (najmä pri ohradových typoch).
- Konštrukcia palety sa pri jednotlivých typoch líši, no vždy disponuje opornými bodmi (otvormi) pre manipuláciu s technickými zariadeniami. To znamená, že hmotnosť palety nie je rozložená po celej jej ploche – preto myslite na to, akým spôsobom budete palety na seba ukladať.
- Pri regálovom stohovaní potrebujete poznať komplexné informácie o nosnosti regálového systému, čiže nielen o nosnosti konštrukcie, ale aj o nosnosti regálových priestorov.
Poznámka: Samozrejme, že záleží aj na kvalite/poškodení a dátume výroby paliet. Ak ich vlastnosti nie sú „ideálne“, môžu mať jednak chybnú geometriu a tiež menšiu nosnosť. To v konečnom výsledku ovplyvní bezpečnosť stohovania.
Stav podlahy
- Stabilitu stohu ovplyvňuje i terén, ktorý musí byť odolný voči kontaktnému namáhaniu, keďže na podlahu je pri stohovaní vyvíjaný veľký tlak.
- Podlaha nesmie mať sklon väčší ako 0,9 % (na to si dajte špeciálny pozor pri prenajímaní priestorov, ktoré doposiaľ plnili iný účel).
Investovať do stohovania?
Na bezpečné stohovanie máme nielen pravidlá a technické predpisy, ale aj kvalitnú techniku. S výkonnými strojmi je skladová manipulácia jednoduchšia, efektívnejšia a spoľahlivá. Pomôže urýchliť procesy s umiestňovaním tovaru do skladovacieho objektu, ale aj s jeho expedíciou.
Je dôležité investovať do manipulačnej techniky. Ak si však neviete rady, ktoré modely budú vhodné práve do vášho skladu, informujte sa o produkte na mieru – kontaktujte našich odborníkov a nechajte si poradiť.