5 hlavných výhod elektrických vysokozdvižných vozíkov. Poznáte ich?

Moderné elektrické vysokozdvižné vozíky sú vysoko efektívne, silné a výkonné. Jednoducho manipulujú s ťažkými nákladmi, sú všestranné a dávajú tiež vašej prevádzke možnosť narábať s materiálom environmentálne uvedomelým spôsobom (ak si vyberiete zelenú elektrinu). Pozrime sa spoločne na 5 hlavných výhod elektrických vysokozdvižných vozíkov. Poznáte ich?

V posledných rokoch sme si všimli zmeny v type energie, ktorú si spoločnosti vyberajú ako pohon pre svoje zariadenia pre manipuláciu s materiálom. Mnoho prevádzok nahrádza vysokozdvižné vozíky so spaľovacími motormi za tie elektrické. Všetko tak nasvedčuje tomu, že postupne objavujú riešenia týkajúce sa elektrickej energie. Prečo by nemali? Majú totiž nesporné výhody.

Environmentálne uvedomelé

Elektrické vysokozdvižné vozíky produkujú nulové emisie. Presne tak – žiadne. Ak sa preto rozhodnete pre zelenú elektrinu, môžete výrazne obmedziť svoju uhlíkovú stopu. Aj po najlepších rokoch vášho vozíka môžete minimalizovať jeho vplyv na životné prostredie.

Olovené batérie sú vyrobené najmä z olova, ktoré je recyklovateľné, a Li-iónové batérie sú jednotkou v elektrickej triede, keďže sú o 30 % energeticky účinnejšie a majú tri až štyrikrát dlhšiu životnosť ako olovené batérie.

Náš nový elektrický Traigo80 má veľkokapacitnú Li-iónovú batériu od Toyoty a dva inteligentné energetické balíčky, ktoré optimalizujú spotrebu energie. 

Ak sa vaša krajina rozhodla obmedziť alebo zakázať používanie vozíkov so spaľovacími motormi, elektrické vysokozdvižné vozíky sú pre vás ideálnym riešením. „Nulové emisie“ však neprinášajú výhody len okolitému životnému prostrediu. Zároveň prispievajú k zdravšiemu a nákladovo efektívnejšiemu pracovnému prostrediu v rámci svojej prevádzky:

 • už žiadne výfukové alebo iné jedovaté plyny,
 • nebudete potrebovať žiadnu ventiláciu, čo znamená nižšie náklady na vykurovanie,
 • nižšie energetické náklady, keďže tieto energeticky efektívne vozíky spotrebujú iba energiu, ktorú skutočné potrebujú.

Až 90 % našich elektrických vozíkov je v ponuke aj s palivovými článkami, čo je ešte viac environmentálne uvedomelé energetické riešenie, ak sa používa zelený vodík. Ak si vyberiete palivový článok, vaša prevádzka môže znížiť emisie, pretože vodíkový vozík produkuje iba teplo a vodu.

Stvorené pre bezpečný výkon

Vďaka technologickej evolúcii majú elektrické vysokozdvižné vozíky zlepšený rekuperačný brzdový systém, ktorý prináša vyššiu bezpečnosť. Tento systém zabezpečuje, že sa vozík zastaví hneď ako váš operátor zloží nohu z plynového pedálu.

V Toyote sme optimalizovali aj softvér ovládacích prvkov, aby mohli operátori ovládať svoje vozíky rýchlo a presne. 

Všetky vozíky Toyota s protizávažím sú štandardne vybavené SAS (Systémom aktívnej stability), ktorý zaisťuje stabilitu vozíka a bezpečnosť nákladu. Nebudete strácať čas dopĺňaním paliva – elektrické vozíky poháňané lítium-iónovými batériami môžu byť nabíjané vtedy, keď na to máte čas, napríklad počas obedňajšej prestávky.

Tichšie operácie

Elektrické vysokozdvižné vozíky sú veľmi tiché, najmä v porovnaní s vozíkmi so spaľovacím motorom. Pri prevádzke elektrických vozíkov existujú dva typy hluku, ktorý môžete počuť:

 • pneumatiky pohybujúce sa po podlahe,
 • výstraha počas cúvania s vozíkom.

Po znížení hluku vo vašom sklade bude pre ostatných operátorov a okoloidúcich jednoduchšie počuť iné dôležité zvuky na pracovisku, ako napríklad výstražné zvuky iných strojov, vozík, ktorý trúbi, aby na seba upozornil, alebo kolega, ktorý vysvetľuje ostatným ďalšie dôležité úlohy. 

Tichý vysokozdvižný vozík prispieva k vyššej bezpečnosti pracoviska, k lepšej komunikácii, ale aj k lepšiemu zdraviu vašich operátorov. Silný hluk môže byť rozptyľujúci. Spôsobuje bolesti hlavy, stres a únavu. Dlhodobé vystavenie hluku môže dokonca viesť k poškodeniu alebo strate sluchu.

Elektrické vysokozdvižné vozíky sú šetrné k sluchu a zdraviu vašich zamestnancov. Náš nový Traigo80 bol navrhnutý s ohľadom na vodiča. Plne plávajúca kabína mu poskytuje prehľad o okolí a zároveň ho izoluje od hluku a vibrácií s cieľom zabezpečiť optimálny komfort.

Zníženie prevádzkových nákladov

Aj keď sa počiatočné náklady na Li-iónové vozíky zdajú vyššie, z dlhodobého hľadiska vám účtovné oddelenie a sklad poďakujú za uprednostnenie týchto elektrických vysokozdvižných vozíkov pred tými so spaľovacím motorom (nafta a LPG), pretože budete:

 • mať nižšie náklady na prevádzku, údržbu a servis, keďže majú menej dielcov (žiadne chladiace kvapaliny alebo motorové oleje) a vo všeobecnosti si vyžadujú menej servisných prác,
 • musieť nainštalovať nabíjacie stanice, ale elektrina je oveľa lacnejšia ako palivo,
 • mať viac priestoru, pretože Li-iónové vozíky nepotrebujú samostatnú nabíjaciu miestnosť s vetraním,
 • môcť utratiť viac prostriedkov z rozpočtu na hlavné aktivity,
 • mať k dispozícii viac času na aktívne používanie vozíkov (keďže si vyžadujú menej údržby a servisu),
 • mať systém riadenia flotily I_Site, ktorý zvýši produktivitu a ROI pomocou údajov o flotile a pomôže vám ušetriť ešte viac prostriedkov z rozpočtu.

Dokonalé riešenie pre všetky typy aplikácií

Pre manipuláciu s väčšími nákladmi ponúkame náš nový Traigo80 s dlhším rázvorom (600 mm). Ak je pre vás vozík plnej veľkosti príliš veľký, možno bude lepším riešením kompaktný model.

Naše kompaktné a 3-kolesové modely z našich elektrických vozíkov Traigo24, Traigo48 a Traigo80 (2 – 2,5 a 3 tonové modely) sú ideálne pri navigácii v úzkych chodbách a priestoroch. Majú malý podvozok a kompaktný polomer otáčania, výsledkom čoho je lepšia manévrovateľnosť. Elektrické vysokozdvižné vozíky tak skutočne dokážu maximalizovať priestor a efektivitu a zároveň si vedia udržať svoj výkon aj v náročných priestorových podmienkach.

Na rozdiel od strojov poháňaných motorom sú elektrické vysokozdvižné vozíky silné a vhodné na použitie tak v interiéri, ako aj v exteriéri. Dni, keď boli elektrické riešenia pre manipuláciu s materiálom menej výkonné alebo menej odolné ako ich naftové alebo LPG náprotivky, sú dávno preč. Elektrické vysokozdvižné vozíky v skutočnosti dokážu manipulovať s veľmi ťažkými nákladmi a takmer všetkými typmi materiálov

Teraz už viete, že elektrické vysokozdvižné vozíky majú mnoho výhod. Okrem toho, že sú energeticky efektívnejšie a šetrnejšie k životnému prostrediu, dokážu tiež ušetriť značné množstvo nákladov a priestoru.

Či už máte malú prevádzku, alebo, naopak, veľmi veľkú, je ideálny čas prejsť na plne elektrické vysokozdvižné vozíky. Preto neváhajte a pozrite si našu aktuálnu ponuku vozíkov.

Autor - Benjamin Troussart 
Product Manager Electric CB Trucks

Vymazať všetko