Vychystávacie vozíky vs. retraky: Aký je medzi nimi rozdiel?

Vychystávacie vozíky i retraky slúžia ako efektívna pomoc pri rôznych logistických operáciách. Ak neviete, v čom sa líšia, a ktorý z nich sa do vášho skladu hodí viac, poďte sa s nami pozrieť na rozdiely medzi nimi.

Význam vysokozdvižných vozíkov v podnikaní

Manipulačná technika a vysokozdvižné vozíky sú neodmysliteľnou súčasťou podnikania, pretože uľahčujú nakladanie, vykladanie či premiestňovanie nákladu v skladoch, halách, logistických centrách, priemyselných či potravinových podnikoch.

V rámci manipulačnej techniky nemožno obísť ani vychystávacie vozíky a retraky.  Hoci laikovi sa na prvý pohľad môže zdať, že vyzerajú rovnako a tým pádom plnia tú istú funkciu, nie je to celkom tak.

Keďže výber manipulačnej techniky patrí k najdôležitejším faktorom efektívneho skladového hospodárstva, je dôležité vedieť, čo sú vychystávacie vozíky a retraky a aké sú medzi nimi hlavné rozdiely. 

Vychystávacie vozíky verzus retraky: Čo je pre ne typické? 

Pri výbere manipulačnej techniky a vysokozdvižných vozíkov je potrebné vziať do úvahy: 

 • požiadavky na prepravovaný tovar, 
 • druh prepravovaných bremien, 
 • hmotnosť nákladu, 
 • veľkosť balenia.

 

Vychystávacie vozíky sú vhodné do logistických centier a skladov

Vychystávanie tovaru, najčastejšie na základe objednávky v logistickom centre či sklade, patrí medzi najkomplexnejšie úlohy v skladovom hospodárstve. Vyžaduje si čas, energiu a sústredenie, aby nedochádzalo k zbytočným chybám. Pri vychystávaní tovaru hrá jednu z dôležitých úloh práve vychystávací vozík.

Rýchlosť vychystávania závisí od viacerých faktorov. Ide o: 

 • obsluhu vychystávacieho vozíka, 
 • vzdialenosť tovaru,
 • umiestnenie tovaru vo výške, 
 • typ pracovného prostredia,
 • fyzickú a psychickú záťaž vodiča a 
 • nastavenie celého systému vychystávania. 

Ak to zhrnieme, tak pre maximálnu efektivitu vychystávacieho procesu je kľúčový ľudský faktor, vychystávací vozík schopný vykonávať činnosti v rôznych výškach a typoch prostredia a vzájomná súhra človeka a manipulačnej techniky. 

Aj preto výrobcovia prichádzajú s rôznymi variantami vychystávacích vozíkov, ktoré sú schopné zvýšiť produktivitu i komfort zamestnancov pri práci. Odlišujú sa:

 • úrovňou vychystávania,
 • nosnosťou, 
 • výškou zdvihu a výškou stroja. 

Toyota Material Handling má v ponuke vychystávacie vozíky vhodné na: 

Vychystávacie vozíky disponujú nosnosťou 1 000 až 2 500 kg, výškou zdvihu do 11 200 mm a výškou stroja od 1 000 mm do 3 200 mm. 

Výrobcovia tiež prichádzajú s rôznymi technologickými vychytávkami, aby vychystávacie vozíky prispievali k efektivite celého vychystávacieho procesu. Niekedy je, napríklad, pre pracovníka fyzicky náročné i časovo zdĺhavé neustále na vozík nastupovať či vystupovať, a dokladať tovar z ďalšieho a ďalšieho vychystávacieho miesta. 

Preto moderné vychystávacie vozíky disponujú aj diaľkovým ovládaním, vďaka čomu je vychystávanie bezpečnejšie, ľahšie, produktívnejšie a, samozrejme, aj energeticky efektívnejšie. 

Retraky uľahčujú manipuláciu s tovarom vo vysokých regáloch 

Čo sú retraky? Toto slovo pochádza z angličtiny a vzniklo spojením dvoch slov. Konkrétne “reach”, čo znamená dosah, alebo dosiahnuť a “truck”, teda vozík. To znamená, že retrak môžeme označiť ako typ vozíka, ktorý disponuje schopnosťou dosiahnuť do rôznych typov regálov vo výškach. Retraky sa okrem toho používajú aj na manipuláciu s paletami v úzkych priestoroch. 

Retraky sa spájajú s viacerými výhodami, ako napríklad: 

 • V retraku sa sedí bokom, nie čelom, ako je to pri klasických vysokozdvižných vozíkoch. To uľahčuje manipuláciu s tovarom aj vo veľkých výškach, zjednodušuje ovládanie vozíka a vedie k vyššej produktivite. 
 • Kompaktné rozmery uľahčujú prácu v stiesnených priestoroch, pričom dosiahnu  až do výšky 13 metrov. 
 • Retraky umožňujú zdvihnúť obsluhujúci personál do výšky, alebo sa dajú nakloniť do strany, čo zaručuje vyššiu presnosť pri ukladaní paliet.

Toyota Material Handling má v ponuke viaceré typy retrakov: 

 • Jednoducho efektívne retraky majú výšku zdvihu do 8,5 metra a nosnosť 1,2 až 1,6 tony. Sú vhodné pre pracovníkov, ktorí musia denne vykonávať veľké množstvo úloh. 
 • Vysoko výkonné retraky sú určené na zdvíhanie ťažkých bremien do výšky až 13 metrov. Priestor vodiča je otvorený a priehľadná strecha spolu s dizajnom zdvíhacej veže zaručujú vysoký výkon i výhľad na náklad. 
 • Retraky s naklápacou kabínou s výškou zdvihu do 13 metrov uľahčujú vodičovi prácu pri zakladaní paliet do výšky. 
 • Retraky do úzkych priestorov splnia úlohy v úzkych uličkách, napríklad pri stohovaní do blokov. 
 • Retraky pre vnútorné a vonkajšie použitie majú všestranné využitie. Poradia si do skladaním do blokov, údržbe vonkajších regálov a vykladaním kamiónov. 

Nosnosť retrakov je od 1 200 kg do 2 500 kg, výška zdvihu od 7 000 mm do 13 000 mm a výška stroja od 2 100 do 2 400 mm. 

Retraky od Toyota Material Handling sú vybavené: 

 • ergonomickou a intuitívnou kabínou pre väčšie pohodlie a bezpečnosť, 
 • interaktívnou dotykovou obrazovkou a 
 • inteligentnými zdrojmi energie.  

Čím sa líšia vychystávacie vozíky od retrakov? 

Hlavný rozdiel medzi vychystávacími vozíkmi a retrakmi je v tom, že vychystávacie vozíky sa, ako napovedá názov, využívajú pri vychystávaní tovaru vo veľkých logistických centrách a skladoch s intenzívnym pohybom tovaru. Balíky môžu byť určené na prepravu, alebo putujú do výroby, pričom sú uložené na rôznych vychystávacích miestach a aj vo výškach. 

Retraky sú, zjednodušene povedané, skladové vysokozdvižné vozíky, ktoré  slúžia na obsluhu rôznych typov regálov, napríklad paletových, mobilných či poschodových v skladoch či výrobných halách a uľahčujú manipuláciu s paletami. Typické pre ne je to, že dosiahnu aj do veľkých výšok a dokážu pracovať v úzkych uličkách.

Hľadáte vychystávacie vozíky alebo retraky, ktoré najefektívnejšie splnia svoje úlohy vo vašom podnikaní? V tom prípade kontaktujte našu zákaznícku podporu. Radi vám poskytneme bližšie informácie.

Vymazať všetko