Viete, ako si vybrať paletový vozík? Poradíme vám

Vo výberovom procese pri nákupe paletového vozíka vstupujú do hry viaceré faktory – rozmery, nosnosť, materiálové prevedenie alebo kolieska. Kúpa akéhokoľvek vozíka je investíciou do budúcnosti, a preto by ste si ju mali dobre premyslieť.

Pripravili sme pre vás prehľadného sprievodcu, pomocou ktorého si dokážete jednoduchšie vybrať ručný paletový vozík, takzvaný „paleťák”.

Rozmery vidlíc

Výber správneho rozmeru vidlíc závisí od toho, aký materiál plánujete nosiť na vozíku. Podľa rozmeru nákladu si viete lepšie definovať dĺžku a šírku vidlíc paletového vozíka. V prípade, že musíte v sklade prevážať palety s nižšou naberacou výškou, tak odporúčame takzvané nízkoprofilové paletové vozíky.

Dĺžka vidlíc

Rozdelenie vidlíc vozíka je veľmi logické a jednoduché. Na zdvih a prevážanie dlhých nákladov odporúčame vozíky s dlhými vidlicami. Pri atypicky krátkych nákladoch vám dobre poslúžia krátke vidlice. Navyše, výhodou krátkych vidlíc je ich kompaktnosť a jednoduchšie skladovanie.

Šírka vidlíc

Aj pri šírke uplatňujeme rovnaký princíp, takže na úzke materiály sú vhodné užšie vidlice, ktoré sú lepšie prispôsobené napríklad europaletám. Na širšie náklady je zase vhodné, ak má paletový vozík širšie vidlice. Je dobré počítať s tým, že s týmto typom vidlíc často nedokážete nabrať europalety po dĺžke.

Nosnosť paletového vozíka

Keď viete, aké približné rozmery bude mať prevážaný náklad, tak je ďalej potrebné zohľadniť nosnosť vozíka. Štandardne sa nosnosť ručných paletových vozíkov pohybuje od niekoľkých stoviek kíl až po niekoľko ton. V našej ponuke nájdete napríklad modely, ktoré zdvihnú materiály s váhou od 800 kilogramov až po 3 tony. Musíte si premyslieť, aký tovar máte na sklade a podľa toho zvoliť príslušnú nosnosť techniky.

Materiál a prevedenie koliesok

Kvalita, materiálové prevedenie, ale aj počet koliesok určuje, ako sa vám s vozíkom bude manipulovať. V tomto bode si vyberáte na základe toho, po akom povrchu sa budete s vozíkom pohybovať.

Paletové vozíky majú 2 typy koliesok – na konci vozíka pod vidlicami (valčeky) a na opačnej strane pod ovládacím ojom (ovládacie kolieska, ktoré určujú jednoduchosť ovládania). Pod vidlicami môžu byť kolieska, resp. valčeky usporiadané dvoma spôsobmi:

  • Tandem: 2 kolieska za sebou, ktoré sú vhodné najmä na menej rovné povrchy, pretože poskytujú väčšiu stabilitu.
  • Single: 1 koliesko, ktoré je vhodné na rovné povrchy.

Vo všeobecnosti si pri výbere alebo kúpe nových koliesok môžete vyberať zo štyroch materiálov:

  • Guma: Mäkký a flexibilný materiál vhodný najmä na vlhké a nerovné povrchy, keďže dobre tlmí nerovnosti.
  • Nylon: Hlučný, no za to trvácny materiál vhodný na rovné povrchy. Výhodou je, že nešpiní podlahu. Odporúča sa do prostredia, ktoré je náročnejšie na hygienu.
  • Oceľ: Tvrdý materiál s vysokou nosnosťou, ale tiež vysokou hlučnosťou. Vhodný hlavne na prevážanie ťažkých materiálov.
  • Polyuretán: Pevný a trvácny materiál, ktorý je v vhodný najmä na hladké povrchy a transport ťažkých predmetov.

V prípade, že si stále neviete vybrať alebo máte špecifické požiadavky, tak nás určite kontaktujte a my vám radi pomôžeme.

Vymazať všetko