Letiská celého sveta každý rok manipulujú s miliardami batožiny. Preto sa záujem o túto oblasť manipulácie zo strany TMHE stále zvyšuje. Toyota vyzvala študentov dizajnu aj nedávnych absolventov z celého sveta, aby sa na túto problematiku zamerali a prišli s návrhmi na vylepšenie logistiky a manipulácie s batožinou. Buď celého riešenia od príjmu batožiny, manipulácie v rámci terminálu, po jeho naloženie do lietadla a opätovného odovzdanie na cieľovom letisku, alebo len niektoré z týchto činností.
“Príspevky z celého sveta aj ich množstvo ma veľmi nadchli. Počet prihlášok sa od minulého ročníka zdvojnásobil (2400 registrácií), nakoniec sme dostali 240 návrhov nových riešení, "hovorí Magnus Oliveira Andersson, Head of Design, TMHE a dodáva:" Spolupracovali sme s kolegami dizajnérmi zo spoločnosti Vanderlande a videli sme, že koncepčné myslenie a trendy boli bez ohľadu na krajinu pôvodu autorov veľmi podobné.”
Skupina profesionálov, ktorí sa v rámci Toyota Industries Group zaoberajú dizajnom a inováciami, zhodnotila všetky podania a vybrala 10 finalistov. Všetci finalisti získali od poroty spätnú väzbu a možnosť svoje návrhy doladiť ešte pred záverečným zasadnutím poroty, na ktorom experti vybrali víťazné návrhy. Finalisti získali peňažnú odmenu a príležitosť absolvovať platenú polročnú stáž v dizajnérskom centre Toyoty.
Víťazný návrh MOBI - personalizovaný mobilný informačný a batožinový systém - je založený na štandardizovanej veľkosti batožiny, ktoré sú v predstihu doručené cestujúcim, včas dopravené späť na letisko a efektívne manipulované aj skladované. Vďaka cloudovej technológii je batožina presne označená RFID tagom so správnymi údajmi získanými pri odbavení. Ide o komplexný, štandardizovaný koncept, ktorý vylučuje stratu batožiny a odstraňuje aj zbytočné plytvanie papierom. Príležitostní cestovatelia nemusia mať svoje vlastné kufre. Porota MOBI vybrala vďaka zákaznícky orientovanému riešenia s hardvérom a softvérom prepojeným v čistom a jednoduchom dizajne. Koncept vytvorili študenti Batuhan Yıldırım a Sena Taşlı obaja z Tobby University of Economics and Technology z tureckej Ankary.
Druhé miesto získal Kevin Wong z California State University Long Beach (USA), ktorý bol autorom návrhu AIRTRO. Ide o poloautomatický trolejový systém ktorého prednosťou je efektívnosť pri preprave a nakládke / vykládke, presnosť a eliminácia stratenej batožiny. Pre manipuláciu s batožinou využíva zdvíhací systém s dvojposchodovým dopravníkovým pásom. Je vybavený obrazovkou zobrazujúcou informácie o jednotlivých letoch. AIRTRO je modulárna platforma, ktorá môže byť rýchlo zmenená na pásové nakladanie jednoduchým odstránením strechy so solárnymi panelmi, a to z oboch poschodí trolejového vozíka.
Koncept The Uliss, ktorý obsadil tretie miesto, prihlásil Natthorn Ulisse z King Mongkut 's University of Technology Thonburi v Thajsku. The Ulisse je mobilný batožinový systém poháňaný solárnou energiou, ktorý zbiera batožinu z lietadiel. Cestujúci sa môžu hlásiť o svoje batožiny prostredníctvom výsuvnej digitálnej obrazovky, ktorá im umožňuje naskenovať QR kód na palubnom lístku, uistiť sa, že každý dostane správnu batožinu alebo načítať rôzne potrebné informácie.
Verejné hlasovanie prebehlo pri príležitosti Toyota Material Handling 's Logiconomi fóra v Amsterdame a skončilo víťazstvom návrhu LOCKER, ktorý predstavila maďarská študentka Dóra Tarcsind z Moholy-Nagy University of Art and Design z Budapešti. LOCKER je rýchly a ľahko použiteľný tranzitný skladový systém batožiny pre cestujúcich, ktorí čakajú na svoj let, ale chcú pritom mať svoju batožinu umiestnenú na bezpečnom mieste a kedykoľvek prístupnú.
Dizajnérska súťaž Toyota Logistic Design Competition je súčasťou programu Logiconomi. Logiconomi je termín, ktorý Toyota Material Handling používa na vysvetlenie svojho spôsobu myslenia cílícího na štíhle procesy, elimináciu plytvania, maximálna efektívnosť a znižovanie nákladov. Viac informácií a krátke prezentácie predstavujúce víťazné riešenia nájdete tu: https://tldc.toyota-forklifts.eu/
Toyota Material Handling Europe
Akiko Elmwall, PR Manager
+46 (0)142 8 6259, M: +46 (0)72 701 1577