Sprievodca nosnými vidlicami pre vysokozdvižné vozíky

Nosné vidlice, známe tiež ako vidlice, vidly alebo lyžiny na vysokozdvižný vozík, sú dôležitou súčasťou vysokozdvižného vozíka. Pripravili sme pre vás praktického sprievodcu, ktorý vám predstaví toto riešenie. Aké sú štandardy pre mieru opotrebenia vidlíc? Dozviete sa v článku.

Kľúčová je pravidelná kontrola

Kvalita a dlhá  životnosť sú charakteristické znaky kvalitných kovaných nosných vidlíc od spoločnosti TOYOTA. Nosné vidlice však treba pravidelne kontrolovať. Mali by ste tak urobiť minimálne raz za rok v jednozmennej prevádzke. Dôvodom je opotrebenie a deformácia vidlíc.

 

Pri správnom používaní vidlíc by nemalo dochádzať ku častým kontaktom medzi vidlicami a podlahou. Vodiči sú školení na to, aby boli vidlice umiestnené čo najbližšie k zemi. No keď pri tom dochádza k častým kontaktom so zemou, začne sa opotrebovávať pätka alebo spodná strana vidlice, čo má za následok zníženie nosnosti vidlíc.

(obr. Rozmery nosných vidlíc)

 

Toto opotrebenie vidlíc však vodič nemusí zaznamenať. Preto je dobré, keď sa pri pravidelných servisných intervaloch dajú skontrolovať aj vidlice.

Tabuľka nosnosti nosných vidlíc VZV podľa ISO normy 2328:

Definované štandardy pre mieru opotrebenia vidlíc

Ak je hrúbka vidlice pri ohybe znížená o 10 %, vidlice musia byť vyradené. Už 10 % zníženie hrúbky znamená zníženie nosnosti vidlice o 20 %. To znamená, že bezpečnostný faktor vidlice je tiež znížený o 20%. Meranie opotrebovania nie je intuitívna záležitosť. Malo by byť zaradené do plánu údržby a kontrol.

 

Keď údržbu vidlíc zanedbáte, hrozí veľké nebezpečenstvo. Mali by sa preto pravidelne kontrolovať a v prípade potreby meniť.

(obr. Tabuľka nosnosti nosných vidlíc VZV podľa ISO normy 2328)

Použitie hydraulických alebo manuálnych vidlíc

1. Hydraulické nosné vidlice:

Pri manipulácii rôznych veľkostí paliet sú na používanie vhodné hydraulicky výsuvné vidlice.

Hydraulické vidlice sa používajú pre dvojité stohovanie paliet do regálov, jednostranné naloženie kamiónov a vlakov, pre dvojité nakladanie do prepravných prostriedkov, ako aj rozšírenie i urýchlenie manipulácie.

 

Teleskopické hydraulické vidlice sú vybavené integrovaným systémom, ktorý umožňuje synchronizačný pohyb vidlíc – vysunutie/zasunutie vidlice. Toto riešenie vyžaduje 1 hydraulickú funkciu vozíka, pomocou ktorej sa podľa potreby vysúvajú/zasúvajú.

2. Manuálne teleskopické vidlice.

Manuálne teleskopické vidlice sa používajú pre dvojité stohovanie paliet do regálov, jednostranné naloženie kamiónov a vlakov, pre dvojité nakladanie do prepravných prostriedkov, ako aj rozšírenie i urýchlenie manipulácie.

Ich hlavnou výhodou je to, že nepotrebujú hydraulickú sekciu. Vodič vozíka  tak veľmi ľahko nastaví požadovanú dĺžku vidlíc.

Manuálne teleskopické vidlice

Pozor, pri každom predĺžení vidlíc si treba uvedomiť, že s predĺžením vidlíc sa posúva ťažisko nákladu smerom od vozíka, preto si vopred overte, akú kapacitu má vozík pri rôznych ťažiskách nákladu a do akej výšky dokáže väčší náklad založiť!

 

V prípade, že potrebujete poradiť s výberom ideálneho riešenia, neváhajte nás kontaktovať. V našej ponuke nájdete nové aj jazdené vozíky, ktoré spĺňajú najvyššie štandardy.

Vymazať všetko