Ručný paletový vozík vs. elektrický paletový vozík: Porovnali sme ich za vás

Pri manipulácii s paletami a materiálom v skladoch a vo výrobných či priemyselných halách sa využívajú najmä vysokozdvižné vozíky. Avšak efektívne riešenie z hľadiska bezpečnosti a produktivity práce môžu predstavovať aj možnosti ako ručný paletový vozík alebo elektrická verzia paletového vozíka. Ak váhate, ktorý variant paletového vozíka si vybrať, máme pre vás pripravené porovnanie oboch alternatív.

Na čo sú potrebné paletové vozíky?

Paletové vozíky slúžia na manévrovanie, teda nakladanie a vykladanie materiálov či tovaru, ktorý je uložený na paletách alebo v debnách,  napríklad v distribučných centrách, skladoch, výrobných podnikoch, na nakladacích rampách alebo korbách nákladných áut.

Ako napovedá názov, ručné paletové vozíky sú ovládané ručne, pomocou oja alebo madiel. Naopak, elektrické paletové vozíky disponujú elektrickým pojazdom. Sú určené na presun na krátke vzdialenosti po spevnenej a rovnej podlahe.

Výhody paletových vozíkov, o ktorých by ste mali vedieť

Paletové vozíky predstavujú investíciu, ktorá sa vyplatí. Aké benefity sa spájajú s ich používaním?

 • Šetria čas a náklady, pretože sú efektívne pri manipulácii s tovarom, ale vyžadujú nižšiu počiatočnú investíciu i prostriedky na údržbu ako vysokozdvižné vozíky.
 • Paletové vozíky sú schopné prepravovať náklady rôznych hmotností, čím znižujú fyzickú únavu zamestnancov a zefektívňujú celú prevádzku.
 • Zdvíhanie a preprava ťažkého nákladu je bezpečnejšia, keď sa realizuje pomocou paletového vozíka. Zvyšuje sa tak bezpečnosť pri práci a eliminuje riziko zranenia.
 • Paletové vozíky sú v porovnaní s vysokozdvižnými jednoduché na ovládanie a majú všestranné využitie.

Ktoré otázky by ste si mali položiť pred kúpou paletového vozíka?

Ak chcete svoje finančné prostriedky vynaložiť efektívne, je vhodné položiť si pred kúpou paletového vozíka tieto otázky:

 • Preferujete ručný alebo elektrický paletový vozík?
 • Aké sú rozmery vidlíc?
 • Akou nosnosťou disponuje vozík?
 • Z čoho sú zhotovené kolieska a koľko ich je?

Ručný verzus elektrický paletový vozík

Rozdiely medzi ručným a elektrickým paletovým vozíkom sú nasledovné:

 • Ručný paletový vozík predstavuje nižšiu počiatočnú investíciu ako elektrický.
 • Na manipuláciu s ručným paletovým vozíkom musia zamestnanci vynaložiť väčšie úsilie ako v prípade elektrického paletového vozíka s elektrickým pojazdom.
 • Elektrický paletový vozík je z pohľadu šetrenia fyzického zdravia a energie efektívnejší.
 • Elektrický paletový vozík má nabíjateľnú batériu, ktorú treba pravidelne dobíjať.
 • Ručné paletové vozíky majú vyššiu nosnosť ako elektrické.

Rozmery vidlíc

Rozmery vidlíc sa, prirodzene, odvíjajú od nákladu, s ktorým bude paletový vozík manipulovať. Šírka vidlíc závisí napríklad od typu najčastejšie používaných paliet, veľkosti debien či balíkov.

Pri dĺžke platí to isté pravidlo, teda čím dlhší náklad, tým dlhšie vidlice. Na zdvíhanie a prenášanie nákladu s dlhými rozmermi teda voľte dlhé vidlice. 

Nosnosť paletového vozíka

Nosnosť paletového vozíka môže byť niekoľko stoviek kíl až ton.

 • Ručné paletové vozíky majú nosnosť od 1000 do 3000 kg.
 • Elektrické paletové vozíky dokážu zdvihnúť 1300 až 2500 kg.

Materiál a počet koliesok

Od počtu koliesok a ich materiálu závisí, ako efektívne a komfortne sa vám bude s vozíkom manipulovať. Zároveň majte na zreteli, po akom povrchu sa budú vozíky pohybovať.

Paletový vozík je vybavený valčekmi, teda kolieskami na konci vozíka, ktoré sú umiestnené pod vidlicami buď v tandeme, alebo single.

Na rovných povrchoch si vystačíme so single kolieskami, ale pri menej rovných voľte tandem alternatívu. Okrem toho disponuje paletový vozík ovládacími kolieskami pod ojom.

Čo sa týka materiálov koliesok paletových vozíkov, tak nezabúdajte na nasledovné skutočnosti:

 • Gumové kolieska oceníte na vlhkých a nerovných povrchoch.
 • Nylonové kolieska vám nezašpinia podlahu, ale sú vhodné len na rovné povrchy.
 • Oceľové kolieska majú vysokú nosnosť, avšak sú hlučné.
 • Pre hladký povrch a prepravu ťažkého nákladu voľte polyuretánové kolieska.

Ručné paletové vozíky a elektrické paletové vozíky Toyota

Značka Toyota vám ponúka pestrú paletu ručných i elektrických paletových vozíkov s rôznou nosnosťou, výškou zdvihu i cenou.

Ručné paletové vozíky

Ručné paletové vozíky Toyota disponujú nosnosťou 1000 až 3000 kg a výškou zdvihu 100 až 800 mm. V ponuke nájdete:

Okrem toho sortiment Toyota obsahuje ručné paletové vozíky, ktoré umožňujú zdvíhanie do výšky alebo váženie nákladu. Tieto vozíky môžu byť použité vo vlhkom prostredí a môžu slúžiť aj na manipuláciu s neštandardnými paletami.

Elektrické paletové vozíky

Elektrické paletové vozíky Toyota majú nosnosť od 1300 do 2500 kg. Elektrické vozíky s chodiacou obsluhou sú dostupné v kompaktných rozmeroch určených pre ľahšie náklady i varianty pre intenzívne a ťažké náklady.

Pre prevádzky s intenzívnym využitím s vysokou rýchlosťou i nosnosťou sú vhodné elektrické vozíky so stúpačkou.

Elektrické vozíky so stojacou obsluhou zase nájdu uplatnenie pri horizontálnej preprave na veľké vzdialenosti a zároveň chránia vodiča.

Nechajte si pri výbere poradiť

Neviete, ktorý paletový vozík si vybrať, aby stopercentne spĺňal vaše požiadavky a preferencie? V tom prípade nás neváhajte kontaktovať. Radi vám s výberom pomôžeme tak, aby ste boli plne spokojní a aby naše vozíky plnohodnotne splnili vaše potreby.

Vymazať všetko