Elektrické ťahače – všetko, čo o nich potrebujete vedieť

Inovatívne technológie sú v rámci logistiky viac ako vítané. Neschopnosť flexibilne reagovať na dynamiku trhu sa totiž (nielen) vo vysoko konkurenčnom prostredí môže ukázať ako neefektívne riešenie. Prinajlepšom. Technologicky zdokonalená horizontálna preprava však môže v mnohom tento proces zvrátiť. Dôkaz? Elektrické ťahače.

E-mobilita sa v praxi osvedčila a jej benefity objavuje stále viac spoločností a prevádzok. Manipulačná technika v podobe elektrických ťahačov je, okrem iného, účinnou súčasťou stratégie na ceste za dosiahnutím lepšej hospodárnosti. To platí pre rôzne segmenty trhu. V čom tkvie jej potenciál?

Široké spektrum využitia

Kompaktné modely s multifunkčným využitím ponúkajú už v krátkodobom časovom horizonte efektívne ukazovatele, či už pre sklady, výrobné haly, rôzne areály, vnútorné i vonkajšie priestory, alebo pre distribúciu samotnú. V intralogistike má zmysel uvažovať aj o riešeniach na mieru. Tie individuálne prinášajú očakávané výsledky aj z dlhodobého hľadiska.

Malý ťahač, ale veľký náklad. Hoci výber manipulačnej techniky vychádza z charakteru práce, pri ktorej má byť pomocníkom, niektoré vlastnosti majú univerzálnu platnosť: 

  • preprava s minimálnou námahou pre rozmanité logistické riešenia na kolesách,
  • rýchle zmeny smeru jazdy, zníženie jazdného času, (aj) vďaka energetickej účinnosti zníženie prevádzkových nákladov,
  • prispôsobiteľné možnosti spojenia ťahačov a ťahaných bremien,
  • optimálna trakcia – ťahače sú skonštruované pre ľahkú aj hmotnostne náročnú prepravu, kratšie i dlhšie vzdialenosti, exteriér a interiér,
  • zvyšovanie komfortu zamestnanca s elimináciou jeho fyzickej záťaže zlepšuje celkovú práceschopnosť.

Ťahače s chodiacou obsluhou

Profit sa môže prejaviť už pri elektrických ťahačoch s pešou prevádzkou. V tejto kategórii výrobca Toyota poskytuje modely s nosnosťou až do 2 000 kg. Pohodlne premiestnite klietky, rollkontajnery, gitterboxy, nemocničné lôžka, prepravné vozíky so zásobovaním, debničky na kolieskach, nádoby na odpadky, pojazdné stojany a pod. K dispozícii máte rôzne hákovanie, podľa špecifických potrieb

Ergonomická rukoväť zaručí, že manipulácia bude jednoduchá, bezpečná a prispeje k zvýšeniu produktivity. Vybrané modely sa týmto spôsobom prejavia aj v stiesnených priestoroch. Nielen v tých oceníte bezdefektové kolesá, ktoré majú oproti klasickým vzdušnicovým lepšiu trakciu pri manévrovaní s nákladom.

Ťahače so stojacou obsluhou

Disponujú energeticky efektívnymi motormi, ktoré poskytujú plynulé zrýchlenie a batériovým systémom navrhnutým aj pre dlhšie pracovné zmeny. Niektoré elektrické ťahače so stojacou prevádzkou ponúkajú možnosť zmeny riadiaceho systému pre pešie ovládanie. V tejto kategórii nájdete modely s nosnosťou do 5 000 kg.

Pohodlné nastupovanie a vystupovanie obsluhy v podobe nízkej úrovne nástupnej plošiny je plus. Ak sa rozhodnete pre inteligentný vozík, ťahač bude vybavený telematickým hardvérom, bez potreby ďalších nákladov. Prepojenie s webom I-Site od spoločnosti Toyota prinesie prehľadné monitorovanie, a tým aj optimalizáciu prevádzky.

Ťahače so sediacou obsluhou

Určenie do intenzívnych a na hmotnosť náročnejších pracovných odvetví robí z elektrických ťahačov so sedacou prevádzkou adeptov pre letiská, zásielkové a prepravné spoločnosti, automobilový priemysel a pod. Rozhranie vodiča je užívateľsky praktické a ergonomické, a to aj v rámci štíhlej logistiky. V tejto kategórii nájdete modely až s nosnosťou do 15-tisíc kg.

Bezpečné a rýchle pripojenie prívesov pomocou elektronickej kontroly pridá vodičovi na produktivite aj pri častom vystupovaní a nastupovaní ťahača. Dostupné sú voliteľné možnosti úprav, ako napríklad ďalšie sedadlo, uzavretý dizajn s posuvnými dverami, vykurovacia kabína a pod. Zadná plošina, ktorá prepraví menšie predmety, je automatickou súčasťou mnohých modelov.

Pri výbere nezabudnite na tri veci – poznajte účel ťahača, všimnite si maximálnu šírku ťažného zariadenia prívesu a nakupujte u kvalitných predajcov. U nich môžete počítať i s kvalitným servisom.

Ak máte akékoľvek otázky ohľadom výberu a fungovania manipulačnej techniky, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám na ne zodpovieme.

Vymazať všetko