Elektrické čelné vysokozdvižné vozíky: Sú vhodné pre prácu v exteriéri?

Práca v exteriéri si vyžaduje odolnejšie vysokozdvižné vozíky na manipuláciu s tovarom v rôznych podmienkach. Nerovný povrch, špinavé cesty a vlhkosť môžu spôsobiť problémy, ak váš vozový park nie je navrhnutý tak, aby dokázal čeliť týmto podmienkam.

Elektrické vysokozdvižné vozíky sú známe svojím jednoduchým používaním, modernou technológiou, výkonom a tichosťou. Sú vhodnou alternatívou aj pre čelné vysokozdvižné vozíky so spaľovacím motorom, ktoré sa bežne vyberajú do týchto náročných pracovných podmienok?  Áno. Musíte však mať na pamäti niekoľko vecí.

Stabilný pohon je bezpečný pohon

Elektrické vysokozdvižné vozíky sa dodávajú v 3-kolesových a 4-kolesových modeloch. Inak to nie je ani v prípade radu Traigo od značky Toyota. 4-kolesový model ponúka stabilnejší pohon na nerovnom povrchu, čím udržiava produktivitu a istotu vodiča.

Pneumatiky zabezpečujú pohodlie pri jazde, PSC pneumatiky alebo tvarované pružiace pneumatiky, ktoré sú bežné na elektrických vysokozdvižných vozíkoch, zas poskytujú dobrú rovnováhu medzi pohodlím a nosnosťou vozíka. Sú vhodné aj na používanie v exteriéri. 

Systém aktívnej stability SAS, ktorým sú štandardne vybavené elektrické vysokozdvižné vozíky Toyota, prispieva k ešte väčšej stabilite na rovných a nerovných povrchoch.

Myslite na pohodu svojich vodičov

Musia vaši vodiči pracovať v daždi, vetre alebo chlade? V Toyote sa postaráme o to, aby mali pohodlný a teplý pracovný priestor. Zabezpečí to uzavretá kabína, do ktorej je možné namontovať aj ohrievač. Pokiaľ ide o váš preferovaný výber kabíny, elektrický vysokozdvižný vozík nijako nezaostáva za vozíkom so spaľovacím motorom.

Na zvýšenie bezpečnosti v situáciách so zhoršenou viditeľnosťou, napríklad v tmavých oblastiach alebo v daždi, môže byť zas užitočné príslušenstvo, ako napríklad stierače a svetlá.

Na elektrických vysokozdvižných vozíkoch je skvelé to, že sú tiché a majú nižšiu úroveň vibrácií, vďaka čomu je sedenie v nich alebo práca okolo nich príjemnejšia – bez ohľadu na to, či ste v interiéri, alebo v exteriéri.

Pracujte v exteriéri, skladujte v interiéri

V bežných pracovných podmienkach môžu vysokozdvižné vozíky pracovať pri teplotách od -20 do +40 °C. V závislosti od situácie však môže byť potrebné vybavenie, ktoré zaručí plnú produktivitu. Takisto sa neodporúča používať vysokozdvižné vozíky vo veľmi zlých poveternostných podmienkach, pretože by mohla byť obmedzená viditeľnosť, čo by znížilo bezpečnosť.

Elektrické vysokozdvižné vozíky vždy skladujte na suchých miestach a pri teplote okolo 20 °C, aby ste zabezpečili dlhú životnosť vozíkov a komponentov batérie. Batériu a elektrické komponenty môžu poškodiť aj poveternostné podmienky, ako napríklad dážď a sneh. O to viac, ak sa vysokozdvižný vozík nepoužíva. Zmeny teplôt môžu batériu oslabiť a skrátiť jej životnosť.

Olovené alebo lítium-iónové batérie odporúčame nabíjať v interiéri pri teplotách od +5 °C do +30 °C.

Ochrana je v náročných podmienkach nevyhnutná

Hoci elektrické vysokozdvižné vozíky Toyota Traigo fungujú dobre v bežných podmienkach prostredia, na zaručenie vysokého výkonu a odolnosti počas rozsiahleho používania v exteriéri v náročných podmienkach sa odporúča dodatočná ochrana – ​​najmä proti vode a prachu (definované úrovňou IP* vysokozdvižného vozíka alebo jeho komponentov). 

Preto si vysokozdvižné vozíky používané v špeciálnych pracovných prostrediach, ako sú prístavy, recyklácia, oblasti s nízkymi teplotami a pod., vyžiadajú dodatočnú ochranu:

  • pre mokré alebo vlhké podmienky – odporúčame dodatočnú ochranu proti tvorbe hrdze, ktorá zabezpečí dobrú ochranu kritických komponentov a nárast ich životnosti,
  • pri teplotách pod bodom mrazu – k dispozícii sú špeciálne „mraziarenské“ verzie našich vysokozdvižných vozíkov, ktoré poskytujú dostatočnú ochranu pred teplotami pod bodom mrazu, pričom tieto vozíky majú funkcie, ako napríklad vyhrievaný displej.

Čo je to IP?

Kód IP alebo kód ochrany proti vniknutiu je definovaný v norme IEC 60529, ktorá klasifikuje a hodnotí stupeň ochrany mechanických krytov a elektrických skríň proti vniknutiu, prachu, náhodnému dotyku a vode.

Prvá číslica znamená ochranu proti vniknutiu (stupnica 0 až 6, pričom 6 znamená prachotesné). Druhá číslica predstavuje ochranu proti vlhkosti (stupnica 0 až 9, pričom 9 znamená ochranu proti ponoreniu pod vysokým tlakom).

Napríklad – nové motory Traigo80 sú k dispozícii s krytím IP54:

  • ochrana proti prachu 5: povolené obmedzené vniknutie prachu,
  • ochrana proti vode 4: ochrana proti striekajúcej vode zo všetkých smerov.

Na záver možno konštatovať, že elektrické vysokozdvižné vozíky Toyota sú určite vhodné na prevádzku v interiéri aj exteriéri v bežných pracovných podmienkach. Okrem toho sú všestranné, výkonné, čisté a tiché.

Je dôležité, aby ste ich po skončení pracovnej zmeny uskladnili v interiéri, kde sa môžu nabiť na ďalší deň. V prípade prevádzky v prašnom, chladnom alebo veľmi vlhkom prostredí odporúčame poradiť sa s našimi odborníkmi.

Autor:
Benjamin Troussart
Produktový manažér elektrických čelných vozíkov

Vymazať všetko