Čo musíte zvážiť pri kúpe čelného elektrického vozíka s protizávažím?

Výborne, rozhodli ste sa pre elektrický vysokozdvižný vozík! Ponuka vozíkov je široká, preto sa vám môže hodiť niekoľko rád pre výber správneho modelu pre vašu prevádzku. Ako produktový manažér vám môžem poskytnúť užitočné body, ktoré treba pred kúpou vozíka zvážiť, aby ste si vybrali vozík so správnymi špecifikáciami, ktoré vyhovujú vašim obchodným cieľom (bezpečnosť, produktivita, kontrola nákladov...).

Ak by ste chceli okamžite začať proces nákupu, nenechajte sa mnou zdržiavať a ihneď prejdite do nášho online obchodu a nájdite si elektrický vysokozdvižný vozík, ktorý zodpovedá vašim požiadavkám a podnikaniu. Ale pre tých z vás, ktorí si chcú byť istí, že im neuniklo nič zásadné, tu je niekoľko otázok, ktoré by ste si mali položiť: 

Čo a do akej výšky potrebujem zdvíhať?  

Nosnosť a výška zdvihu sú kľúčové rozlišovacie vlastnosti vysokozdvižných vozíkov.

  • Menovitá nosnosť vysokozdvižného vozíka a jeho ťažisko rozhodujú o tom, aké bremená ním možno zdvíhať a prepravovať.
  • Porovnanie rôznych zdvíhacích zariadení, výšok zdvíhacích zariadení a ich zostatkových nosností vám pomôže pochopiť skutočnú nosnosť, ktorú vám každý vozík môže v určitej výške poskytnúť.
  • Použitie prídavného zariadenia, napríklad bočného posuvu, môže menovitú nosnosť znížiť. V prípade elektrických vysokozdvižných vozíkov dosahujú výšky zdvihu približne sedem metrov a nosnosť sa pohybuje od jednej do ôsmich ton.
  • Pozornosť venujte aj najnižšej výške (dverí/brány), ktorou musí byť vozík schopný prejsť, výška spusteného zdvíhacieho zariadenia a výška ochranného rámu vodiča nesmie byť príliš vysoká.  

V akom prostredí bude môj vozík pracovať?  

Elektrické čelné vozíky s protizávažím sú vhodné na prácu v interiéri aj exteriéri. Podvozok so 4 kolesami ponúka väčšiu stabilitu a pohodlnú jazdu na nerovných podlahách. Ak je pracovisko obmedzené z hľadiska priestoru, napríklad pri práci v úzkych uličkách, odporúča sa 3‑kolesový model, pretože je obratnejší. 

Aká je intenzita používania môjho vysokozdvižného vozíka? 

V dvojzmenných alebo trojzmenných prevádzkach zohráva dôležitú úlohu dostupnosť vozíka. Elektrické vysokozdvižné vozíky majú batérie, ktoré potrebujú čas na nabitie; to znamená, že nie sú k dispozícii. Náhradné olovené batérie a výmeny batérií môžu tento čas prekonať, ale efektívnejším riešením sú lítium-iónové batérie. Táto technológia umožňuje časté krátke dobíjanie, keď sa vozík nepoužíva, napríklad počas prestávky, a ponúka vysoký výkon pri viaczmennej prevádzke.  

A čo moji vodiči? 

Elektrické vozíky sú pri obsluhe tiché a čisté. Ale aj ďalšie funkcie našich elektrických vysokozdvižných vozíkov môžu pomôcť vašim vodičom pracovať ergonomickejšie, a teda byť produktívnejší. Kabína pre vodiča môže byť okrem iného vybavená pohodlným sedadlom, niekoľkými páčkami na opierke a informatívnym a intuitívnym displejom. Ak vozík pracuje v exteriéri, uzavretá, a teda proti poveternostným vplyvom odolná kabína výrazne zlepší pracovné prostredie vodiča.  

Koľko ma to bude stáť? 

Popri investičných nákladoch, ktoré sú v prípade nového vysokozdvižného vozíka pomerne vysoké, by ste mali zvážiť aj celkové náklady na vlastníctvo vrátane napríklad nákladov na servis a energie. Na celkové náklady bude mať vplyv niekoľko faktorov, ako je energetická účinnosť, typ technológie batérií, servisná sieť, prístup k náhradným dielom, kvalita výrobku a podobne. Ak kúpa nového vozíka nezodpovedá vášmu obchodnému modelu, dobrou alternatívou je jeho prenájom.  

Aká dôležitá je konektivita? 

Údaje o vašom vozovom parku v reálnom čase môžu pomôcť premeniť informácie na poznatky. Ak sa vaša spoločnosť zameriava na náklady, produktivitu alebo bezpečnosť, potom je užitočné mať pripojený vozový park, ktorý môžete monitorovať prostredníctvom systému správy vozového parku a prijímať správne opatrenia. V spoločnosti Toyota sú takmer všetky vozíky pripojené inteligentné vozíky a sú k dispozícii s aplikáciou na správu vozového parku I_Site

 

Dúfam, že vám tieto odpovede pomohli pochopiť, ako si vybrať svoj ďalší vysokozdvižný vozík. Ak by ste potrebovali ďalšie informácie, vždy sa na nás môžete obrátiť alebo využiť nášho online sprievodcu.  

 POZRITE SI NÁŠHO SPRIEVODCU ELEKTRICKÝCH VYSOKOZDVIŽNÝCH VOZÍKOV

 

Autor:
Benjamin Troussart
Produktový manažér elektrických čelných vozíkov

Vymazať všetko