Pred kúpou si musíte ujasniť, aký typ bremien budú vysokozdvižné vozíky prenášať a v akých priestoroch sa budú pohybovať. Netreba zabúdať ani na pohodlie vodiča alebo pravidelný servis.
Na začiatku musíte vedieť odhadnúť, aké ťažké bremená bude vysokozdvižný vozík nosiť. Cieľom je vybrať si takú maximálnu nosnosť vozíka, ktorá nebude nižšia ako váha nákladu. Maximálne nosnosti dostupnej techniky na trhu sú rôzne a závisia napríklad aj od konkrétneho typu pohonu.
Napríklad nosnosť našich elektrických vysokozdvižných vozíkov sa pohybuje od 1 000 kg až do 8 000 kg. Pri variantoch so spaľovacím motorom je to od 1 500 kg do 8 000 kg.
Po nosnosti vám odporúčame zamerať sa na výšku zdvihu. Rovnako ako v predošlom bode, tak aj tu musíte vedieť odhadnúť alebo si priamo v sklade odmerať, v akej výške sú police regálov a podľa toho si vybrať vozík s odpovedajúcou výškou zdvihu. Nezabúdajte zohľadniť výškové obmedzenia vášho skladu/priestoru. Na mysli máme najmä obštrukcie v podobe zníženého stropu alebo nízko visiace svetlá, ktoré by mohli byť prekážkou pri vysokom dvíhaní veľkých nákladov.
Výška zdvihu našich vysokozdvižných vozíkov začína od 4 700 mm až po 7 500 mm.
Ako sme už spomenuli vyššie, tak pri vysokozdvižných vozíkoch si môžete vo všeobecnosti vybrať z dvoch alternatív pohonu:
Pri elektrickom vozíku si dobre overte kapacitu batérie a odhadovanú výdrž pri pracovnom nasadení v sklade. Kvalitné batérie pokojne vydržia poháňať vysokozdvižný vozík aj celých 8 hodín. Počiatočná investícia do nich môže byť trošku väčšia, ale vynahradia vám to nízkymi prevádzkovými nákladmi a navyše sú šetrné k životnému prostrediu, pretože produkujú nulové emisie.
Pri spaľovacích motoroch si u nás v Toyote môžete vybrať z dvoch verzií: LPG (stlačený plyn) a diesel (nafta). „Plynový” vysokozdvižný vozík sa vyznačuje dlhou životnosťou, ale v porovnaní s elektrickým pohonom tiež s hlučnou prevádzkou.
Vysokozdvižné vozíky na diesel sú vhodné skôr do exteriéru a na dvíhanie ťažkých bremien. Sú spoľahlivé a náklady na prevádzku nie sú vysoké.
Okrem parametrov a typu vozíka je potrebné brať do úvahy aj to, v akých priestoroch sa bude s ním operovať. Ako sme spomenuli vyššie, tak vo všeobecnosti sa elektrické vozíky odporúčajú do interiéru, ale v prípade potreby vám radi poradíme a vytvoríme riešenie na mieru. Takisto je dôležité, aby ste s veľkosťou vozíka a materiálov zladili aj šírku uličiek v sklade medzi regálmi.
Ďalej je potrebné myslieť na to, že vodič vozíka bude počas práce sedieť, a preto je dôležité, aby bola kabína komfortná. Do toho patrí ľahké nastupovanie, pohodlné sedenie alebo ovládanie. Pohodlie vodiča v kabíne má vplyv na jeho efektivitu.
Na záver by sme chceli odporučiť, aby ste mysleli na to, že po kúpe vysokozdvižného alebo iného vozíka by ste mali myslieť na jeho starostlivosť v podobe pravidelného servisu. Pri výbere vždy zohľadnite to, akú podporu vám predajca vie poskytnúť – či už sú to pravidené prehliadky, opravy alebo náhradné diely.