5 výziev, s ktorými sa môžete stretnúť pri projekte vodíkových palivových článkov

Počet vysokozdvižných vozíkov poháňaných vodíkom pomocou palivových článkov rýchlo rastie. Vodík je čisté, produktívne, účinné a CO2 neutrálne (ak sa používa zelený vodík) energetické riešenie, ktoré je veľmi zaujímavé pre viaczmenné a ťažké prevádzky.

Keďže nejde o štandardizovaný proces, ako v prípade olovených batérií, proces implementácie bude vždy šitý na mieru zákazníkovi a bude sa naňho nazerať z pohľadu energetickej stratégie. 

Technológia palivových článkov si vyžaduje nový spôsob myslenia o procesoch a energii. Tento blog je preto povinným čítaním, ak uvažujete o vodíku ako o zdroji energie. 

Keďže sú palivové články stále na začiatku svojho inovačného cyklu, pre prvých používateľov a lídrov v oblasti inovácií, je ideálny čas na to, aby tento krok urobili. Vodíkový projekt má veľký potenciál. Je tu však niekoľko vecí, ktoré treba vziať do úvahy predtým, ako budete kontaktovať zmenové riadenie.

Berte, prosím, do úvahy, že sa uplatňujú miestne pravidlá a nariadenia. Každá krajina, dokonca každý región môže mať odlišnú legislatívu alebo nariadenia, ktoré sa týkajú vodíkových palivových článkov. Vždy sa najskôr oboznámte s týmito pravidlami. 

Aké sú prevádzkové výhody vodíkových palivových článkov? 

Existuje priestor na zlepšenie v čase, priestore a kapitále? Aká veľká je vaša potreba väčšej flexibility? Existuje priestor na zlepšenie logistických procesov? Chcete nahradiť naftu alebo LPG za elektrinu? Chystáte sa znížiť svoje emisie CO2

Sme presvedčení o tom, že ste si už urobili prieskum o výhodách vodíkových palivových článkov. Sú flexibilné, a preto ľahšie a efektívnejšie zvládajú špičky v porovnaní s olovenými a lítium-iónovými batériami. Nie je potrebné zaobstarávať batérie navyše, keďže svoj vozík viete úplne natankovať za 2 – 3 minúty. Asi 0,5 – 1 kg vodíka v nádrži vystačí na 8 hodín prevádzky. 

Zmapovali ste každodenné potreby svojej prevádzky? 

Aká je veľkosť vašej flotily? Koľko zmien po koľkých hodinách máte? Aký je váš aktuálny energetický zdroj? Ako veľmi sú vaši vodiči vyškolení a disciplinovaní?  

Čím väčšiu máte flotilu a čím intenzívnejšia je vaša prevádzka, tým rýchlejšie dosiahnete návratnosť vašich investícií. Palivové články môžu byť skutočne výrazným prínosom pre niektoré druhy operácií:

  • operácie s vyváženými vysokozdvižnými vozíkmi, ktoré dvíhajú 1,5 až 5 ton a potrebujú veľa energie,
  • operácie, ktoré sa stretávajú s problémami pri elektrických nabíjacích staniciach,
  • poskytovatelia služieb v oblasti hromadnej logistiky, kde sa všetko točí okolo produktivity.

Palivové články sú vysoko odporúčané, ak chcete, aby bola vaša manipulácia s materiálom udržateľnejšia, produktívnejšia a efektívnejšia. 

Taktiež urýchľujú nabíjanie, robia ho jednoduchším a udržiavajú maximálny výkon počas celej životnosti batérie. 

Palivový článok je ľahko ovládateľný typ zdroja energie. Ušetrí čas vašim zamestnancom – vodíkom poháňané vozíky si totiž vyžadujú menej údržby a jednoduchšie sa tankujú, čo zaberie vašim zamestnancom iba niekoľko minút. 

Po výmene starých olovených batérií, ktoré sa poškodili pre nedostatočný manažment alebo neopatrnosť, a s použitím jednoduchých vodíkových palivových článkov zaznamenáte jasný nárast zisku. 

Reflektujú kultúru vašej spoločnosti? 

Ste inovatívnou spoločnosťou? Radi investujete do nových vecí a  neustáleho rozvoja? Radi spolupracujete s inými spoločnosťami? Aké sú vaše ciele v oblasti ekológie a udržateľnosti? Zaujímate sa špeciálne o obnoviteľnú energiu? 

Keďže je vodík nováčikom v oblasti palivových zdrojov šetrných k životnému prostrediu, je zároveň investíciou do budúcnosti. Zároveň je dôležité, aby tieto investície reflektovali kultúru a imidž vašej spoločnosti.  

Dopĺňajú sa vzájomne s vlastnosťami vašej spoločnosti?

Máte zabezpečený vlastný zdroj zelenej energie (solárna, veterná atď.)? Je vaša obchodná činnosť už nejakým spôsobom naviazaná na vodík? Budujete novú prevádzku alebo meníte aktuálnu? Máte skúsenosti s veľkými investičnými projektmi? Aké sú hygienické potreby vašej spoločnosti? 

Implementácia vodíka je pri budovaní novej prevádzky jednoduchšia. Môžete brať priamo do úvahy požiadavky na rozmiestnenie a podľa toho prispôsobiť svoje zariadenia. 

Samozrejme, pomocou investícií navyše môžete urobiť zmeny týkajúce sa palivových článkov aj v existujúcej prevádzke. Majte, prosím, na pamäti, že aj keď je prechod na vodíkové palivové články veľkou investíciou, stále väčší počet krajín prechádza na túto možnosť a lokálne dotuje investičné náklady na palivové články.

V súčasnosti čelí priemysel leteckej a námornej dopravy veľkému tlaku na zníženie svojich ekologických stôp, čo robí z vodíka dobrú voľbu, keďže nevytvára žiadne emisie vtedy, keď sa používa zelený vodík. Vodík je taktiež výnimočne čistý a tichý, čo je v niektorých prevádzkach nevyhnutnosťou. Dá sa získavať zo širokej škály látok (vrátane vody) a na našej planéte je ho dostatok. Pri použití vodíka v motore založenom na palivovom článku budú jedinými emisiami teplo a voda. 

Môžete mať vo vašej prevádzke vodíkovú stanicu?  

Prvá otázka, ktorú by ste si mali položiť pri pohľade na uskutočniteľnosť, je: „Aká veľká je šanca, že dostanete povolenie?” Podmienky na udelenie povolenia na inštaláciu vodíkovej stanice sa líšia v závislosti od krajiny alebo regiónu. Napríklad v Holandsku platí, že čím bližšie je vaša prevádzka k „obytnej“ alebo „zelenej“ oblasti, tým máte menšiu šancu na získanie povolenia. A, samozrejme, bez povolenia nebude žiadna vodíková stanica.  

Druhou vecou, ktorú si musíte skontrolovať, je, či viete splniť podmienky a smernice týkajúce sa tankovania, ktoré sú platné vo vašej krajine alebo regióne. Musíte urobiť určité opatrenia, aby ste sa uistili, že váš vozík na vodíkový pohon môže bezpečne natankovať.

Opäť sa tieto podmienky líšia v závislosti od krajiny. Napríklad v mnohých európskych krajinách to znamená zabezpečiť 20-metrový okruh okolo vodíkovej čerpacej stanice. Umiestnenie vašej vodíkovej stanice v blízkosti iných budov bude viesť k istým legislatívnym problémom. 

Takže pred investovaním do vodíkovej energie si vždy, prosím, skontrolujte miestne nariadenia. Pri tankovaní v exteriéri môžete umiestniť okolo čerpacej stanice stenu, aby ste tento perimeter znížili. Ak sa rozhodnete tankovať v interiéri, musíte do budovy zaviesť plynové potrubia.

Uskutočniteľnosť vášho projektu palivových článkov, samozrejme, závisí od dostupnosti vodíka. Je vo vašej krajine množstvo dostupného vodíka? Potom by mohol byť vodíkový palivový článok pre vás to pravé. V opačnom prípade môžete mať problémy so zabezpečením dostatočných dodávok pre pohon svojej flotily. 

Ste pripravení urobiť ďalší krok? 

Naši energetickí odborníci vám radi pomôžu prejsť celým týmto procesom. Ak teda rozmýšľate o prechode na palivové články, resp. máte akékoľvek otázky v súvislosti s touto témou, neváhajte nás kontaktovať. 

Naši energetickí odborníci si s vami dohodnú stretnutie, aby vám poskytli viac informácií a aby sa podrobnejšie pozreli na vašu organizáciu. Potom vytvoria obchodný prípad založený na vašich konkrétnych potrebách, usporiadaní prevádzky, cieľoch, prevádzkových procesoch a pod. Miestne procesy sa môžu líšiť, rovnako ako miestna legislatíva, nariadenia a dotácie. 

Palivový článok je investícia do budúcnosti. Urobte zo svojej spoločnosti modernú vlajkovú loď šetrnú k životnému prostrediu a staňte sa lídrom v oblasti udržateľných inovácií. Nezabudnite, že vodík nie je len zeleným typom paliva, ktoré môžete použiť vo svojich zariadeniach na manipuláciu s materiálom. Je tiež nosičom energie, ktorý ako palivový článok poháňa celý váš logistický reťazec od nákladných áut po dodávky a dokonca aj taxíky.

Arvidson Klint Jakob

Jakob is our central Product Manager of energy solutions at Toyota Material Handling Europe. His expertise lies in truck batteries and fuel cell solutions, he supports the Marketing and Sales department concerning these topics.

Vymazať všetko