Používame cookies, aby sme zabezpečili, že máte s našimi stránkami tie najlepšie skúsenosti. OK

Funkčná logistika v praxi: Flexibilita a produktivita vďaka Toyota MH

Spoločnosť LCW Groningen nedávno rozšírila svoje distribučné centrum v Groningene v Holandsku. Pre návrh nových skladových hál sa tento poskytovateľ logistických služieb obrátil na spoločnosť Toyota Material Handling Nederland, ktorá mu dodala satelitné vozíky a pojazdné regály. Tieto kompaktné skladovacie systémy ponúkajú spoločnosti LCW flexibilitu, zvýšenú bezpečnosť a produktivitu.

Základné informácie

• Spoločnosť: LCW
• Poloha: Groningen, Holandsko
• Odvetvie: Logistika
• Využitie: horizontálna preprava, skladovanie
• Vozíky: 2 RRE250H
• Regály: 2 Satelitné vozíky ToyotaPojazdné regály

O spoločnosti LCW Groningen

Rodiny Vonck, Liewes a Gorter boli v Groningene v Holandsku dlhé roky známymi prepravnými spoločnosťami s veľkým potenciálom rastu. Ich spojenie síl v roku 2003 pripravilo pôdu pre ďalší rast spoločnosti pod názvom LCW Groningen. V roku 2009 sa presťahovala do nového logistického centra s rozlohou 15-tisíc m², kde poskytuje služby skladovania, distribúcie a logistiky mnohým zákazníkom v rôznych oblastiach – od stavebných materiálov až po potraviny. 

Úspech naďalej pokračoval a nedávno viedol k ďalšiemu rozšíreniu budovy. „Premýšľali sme nad tým, či by sme mohli rozšíriť existujúcu budovu do výšky, ale ukázalo sa, že by dodatočný priestor nebol postačujúci na splnenie našich potrieb,“ hovorí manažér logistiky Martijn Heidema. Okamžitá požiadavka bola 4-tisíc m². „Vzhľadom na ďalší rast a na základe nákladov sme sa však rozhodli pre viac ako dvojnásobný počet metrov štvorcových," pokračuje Heidema. Celé logistické centrum spoločnosti LCW teraz meria 23 500 m².

Vysoká hustota skladovania a maximálna flexibilita

Pôvodnou myšlienkou bolo vyplniť polovicu dodatočného priestoru regálmi a druhú polovicu dokončiť v ďalšej fáze. Navrhnutím novej budovy však bolo možné získať rýchly a kompaktný skladovací priestor a dosiahnuť flexibilné vychystávanie. Najvhodnejším systémom na uskladnenie paliet, ktoré sa dodávajú v sériách, je systém satelitných vozíkov. 

V druhej skladovej hale umožňujú pojazdné regály kompaktné skladovanie a flexibilný proces vychystávania. Obidve riešenia regálov nám dodala spoločnosť Toyota Material Handling Nederland. Heidema hovorí: „Oslovili sme viacerých dodávateľov s veľmi podobnými ponukami, ale riešenie spoločnosti Toyota bolo najúplnejšie. Okrem toho na nás návštevy jej závodov urobili najlepší dojem. Tento pocit v kombinácii s celkovým balíkom služieb bol pre nás rozhodujúcim faktorom.“

Jedinečné vlastnosti

Kombinácia satelitné vozíky a pojazdné regály ponúka spoločnosti LCW vysokú hustotu skladovania v relatívne obmedzenom priestore pri zachovaní maximálnej flexibility. Pojazdné regály sú rozdelené do dvoch blokov; 8 a 9 dvojitých vozíkov s dĺžkou 31 metrov. V celom priestore je možné umiestniť 7260 europaliet, pričom je prístupná každá poloha. 

Systém satelitných vozíkov je rozdelený do dvoch blokov so šiestimi úrovniami. Celkovo má sklad 276 kanálov, čo predstavuje celkovú kapacitu 8,8 milióna kilogramov potravín. Nezáleží na tom, či je tovar uskladnený na europaletách alebo blokových paletách: systémy Satelitné vozíky Toyota zvládnu skladovanie aj vyhľadávanie oboch typov paliet.

Najnovšia generácia satelitných vozíkov je vybavená niekoľkými snímačmi, ktoré rozoznávajú obrysy palety. Satelitné vozíky, z ktorých má každý kapacitu 1 500 kg, majú tiež jedinečné vlastnosti, ktoré zjednodušujú prácu v sklade. Sú schopné pri plnej rýchlosti spočítať palety a určiť počet dostupných miest v kanáli. Snímače na detekciu osôb na oboch stranách satelitných vozíkov zaručujú maximálnu bezpečnosť.

Kľúčová je bezpečnosť

Bezpečnosť je v spoločnosti LCW prvoradá. „Zámerne sme sa napríklad rozhodli pre širšiu uličku (5,5 m), takže vozíky môžu popri sebe bezpečne prechádzať," hovorí Heidema. Pojazdné regály sú optimálne chránené. Ak sa regál poškodí, dá sa pomerne jednoducho a za nízke náklady opraviť. V mnohých prípadoch je potrebné vymeniť len spodnú časť stĺpika, ktorá je pevne ukotvená k zostave regálu. Pojazdné regály sú vybavené nadštandardnými bezpečnostnými prvkami. Napríklad fotobunky počítajú, koľko vozíkov jazdí z a do uličky. Ulička sa automaticky uvoľní, keď nie sú prítomné žiadne ďalšie vozíky.

Optimalizácia dispozície priniesla profit

LCW zapojila spoločnosť Toyota do realizácie a návrhu novej budovy už v počiatočnom štádiu. Rozhodnutie tomuto poskytovateľovi služieb prinieslo výhradne prospech. „Spoločne sme optimalizovali jej dispozíciu, z čoho každý deň profitujeme," hovorí Heidema. Poloha dverí je napríklad nastavená podľa konfigurácie regálov. Bočná a zadná časť pojazdných regálov tiež poskytuje dostatočný priestor na povinné hubenie škodcov pri skladovaní potravín. 

Rámy pojazdných regálov boli nastavené tak, aby prístup k núdzovým východom zostal voľný bez toho, aby to zasahovalo do ich prevádzky. Toyota nám dodala aj dva vozíky BT Reflex na nakladanie a vykladanie tovaru. „Poskytnuté riešenie zaisťuje bezpečnejší proces a prínosy pre zdravie," uzatvára Heidema.

Mohlo by sa vám tiež páčiť

Toyota Autopilot

Automatizované riešenia

Naše rady autopilotov a automatických vozíkov ponúkajú pokročilé riešenie pre efektívnejšiu manipuláciu s materiálom.

Přečítajte si viac >
Ľahké policové systémy

Regálové riešenia

Pomáhame optimalizovať obchod, znižovať náklady a zvyšovať produktivitu s optimálnym regálovým riešením.

Prečítajte si viac >
Technológia budúcnosti

Technológia budúcnosti

Inteligentná logistika a Logiconomi ponúkajú riešenia pre súčasnosť a víziu pre budúcnosť. 

Prečítať viac >
Vodič používa BT Optio pri vychystávaní

Náš sortiment

Pozrite si náš kompletný sortiment vysokozdvižných vozíkov, vrátane retrakov, paletových vozíkov a vychystávacích vozíkov.
Prečítajte si viac >

Prečítajte si viac >